Еврозоната вече е навлязла в „плитка“ рецесия, която е предизвикана от растящите цени на енергията и се очаква да продължи до края на годината, посочват икономисти от най-голямата банкова институция в Швейцария и най-голямата частна банка в света - UBS.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Очаква се икономиката на еврозоната да се свие с 0.1% през настоящето трето тримесечие и с 0.2% през четвъртото, посочиха анализаторите в доклад от четвъртък. Въпреки това прогнозата за цялата 2022 г. бе подобрена заради резултатите от второто тримесечие. Прогнозата за икономически растеж за 2023 г. обаче бе намалена от 1.2% до 0.8%, предава Bloomberg.
„Под влиянието на сериозното увеличение на цените на енергията, което ще окаже допълнителен натиск върху потреблението на домакинствата“, очакваме еврозоната да изпадне в техническа рецесия през третото тримесечие, казват икономисти, начело на които стои Райнхард Клюзе.
От банката смятат, че цените на природния газ ще се повишат още, но не се очаква сериозен недостиг на синьо гориво. Ако са необходими ограничения на потреблението, „икономическите щети вероятно ще бъдат много по-сериозни“, казват от UBS.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Към негативните прогнози се прибавят и данните от четвъртък за намаляващото бизнес доверие в Германия и проучването на S&P Global, което показа спад на бизнес активността в еврозоната през юли до 17-месечно дъно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Прогнозите на икономистите от Morgan Stanley също се промениха и вече предвиждат по-висока вероятност за свиване на икономиката на еврозоната спрямо предходните очаквания. Според тях то ще започне през четвъртото тримесечие.
„Прогнозираме по-дълготрайно въздействие на тази енергийна криза през следващата година, тъй като очакваме по-високите цени и несигурността по отношение на енергийните да продължат и през зимата на 2023-2024 г.“, посочва група анализатори на Morgan Stanley, оглавявана от Йенс Айзеншмид. „Въпреки това не всичко е толкова черно и ние все още смятаме, че ще последва възстановяване след този период, водено от ръст в частните и публичните инвестиции“.