Приемането на еврото в България няма да бъде повод за повишаване на инфлацията. Това стана ясно от думите на заместник-министъра на финансите Ивайло Христов по време на финансов форум, провеждан в София, съобщават от пресцентъра на Министерство на финансите.
„Не очакваме повишени нива на инфлация в България поради въвеждането на еврото. Проинфлационни процеси и фактори, външни за нашата страна, винаги съществуват и е възможно те да съвпаднат по време с промяната на националната валута, но двете неща няма да са свързани.“, каза Христов
„През последните месеци разработваме Националния план за въвеждане на еврото в България и към момента документът се съгласува с отговорните институции“, посочи той. Ивайло Христов подчерта, че се прави възможното планът да е готов до края на мандата на служебното правителство, защото индикативната дата за присъединяването на страната ни към еврозоната е 1 януари 2024 г. и тя е много близо. „Правим необходимото, за да не отнемаме възможността на редовно правителство да спази този срок.“
Заместник-министър Христов припомни, че в исторически план европейската интеграция на България е започнала още през IX в. и членството ни в ЕС и впоследствие в еврозоната е естествено продължение на този цивилизационен избор. По думите му това, че има противници на този процес, е признак на работеща демокрация.
„Замяната на лев с евро е записана в договора ни за присъединяване в ЕС и това ще се случи, когато сме готови“, обясни Ивайло Христов.
Според него това е стъпка в правилната посока, тъй като сред ползите са повишаване на кредитния рейтинг, понижаване нивата на лихвите, увеличаване на инвестициите. Той подчерта, че страховете за реално понижаване на доходите вследствие на спекулативно повишаване на цените няма да се оправдаят.