Парламентарната комисия по енергетика реши да не разглеждат първа точка от дневния ред, която предвиждаше проект за решение за възобновяване изграждането на АЕЦ "Белене" заради отсъствието на министър Драгомир Стойнев, предаде Агенция „Фокус”.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Дискутирането на темата ще се състои тогава, когато министърът е на разположение. Комисията стигна до това решение след предложение на депутата от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев. Той поиска на обсъждането на темата да присъства и министърът на финансите Петър Чобанов.
На днешното заседание на комисията присъства зам.-министърът на енергетиката Иван Айлов с идеята да има заседание. Добрев също така предложи, заседанието да бъде закрито, тъй като въпросите, които са в дневния ред, са изключително важни.
Сега комисията изслушвa проект за решение за преобразуване на електроразпределителните предприятия в дружества с преобладаващо държано участие, внесен от Волен Сидеров и група народни представители.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Междувременно бившият вътрешен министър Румен Петков направи интересно изказване по отношение на "Белене". Той припомни, че "Атака" са били яростни участници в референдума за проекта, внесли са предложение в деловодството на Народното събрание за рестарт на централата и тази сутрин тихичко са извадили това предложение от дневния ред. Това очевидно е резултат на задкулисни разговори, заяви представителят на националната гражданска инициатива АБВ на пресконференция в Добрич, предаде БТА.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
По думите на Петков има различни варианти за рестартирането на проекта, но фактът, че те не се обсъждат в Народното събрание, означава, че ръководството на БСП някъде е поело ангажимент да не се строи "Белене". Въпросът е къде е поет този ангажимент и каква е цената, която ще трябва да плати българският гражданин, допълни Румен Петков.