Делът на сивата икономика в БВП за България към края на миналата година е около 21% според националната статистика, което се равнява на около 23 млрд. лева. Тези пари са извън обхвата на публичните финанси, социалната и здравната система. В условията на COVID-19 очакванията са, че този дял ще нарасне. Това заяви на конференция лидерът на КНСБ Пламен Димитров, предаде репортер на БГНЕС.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Най-много нелегален труд има в селското стопанство, строителството, хотелиерство и ресторантьорство, ремонтите. Причната са ниски заплати и липса на контрол от властите, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Сектор строителство дава 20% от недекларирания труд в ЕС.
Според мобилното приложение на КНСБ–Vox откакто е пуснато през миналата година са постъпили 108 сигнала. От тях по сектори най-много са в търговията и услугите (64), туризма, хотелиерството и транспорта (20), в образованието, читалищно дело, пенсионерски клубове, държавна администрация, здравна система, промишленост, култура.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Годишно бюджетът губи около 400 млн. лева от недекларирана заетост според данни на АИКБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Димитров отбеляза, че недеклариран труд се отчита в немалко случаи и в светлата икономика.
Наетите имат трудови договори, социални осигуровки, но полагат допълнително часове и заработки, които не се плащат от работодателя.
„Който работи на сиво, сам реже собствените си права“, предупреждават синдикатите.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Най-честите сигнали за нарушения на трудови права са свързани с неплащане на заплати и осигуровки, извънреден труд, заплати в плик, липса на касова бележка, работа без договор, насилие или тормоз на работното място, лоши условия на труд.
Недекларираният труд в ЕС се полага главно от наемни работници и в по-малка степен от самонаети. Така е и в България. Само 3% от полагащите нелегален труд са самонаети, уточни Пламен Димитров. От страните в ЕС, Полша, Румъния, Словакия, Русия са с по-голям процент недеклариран труд.
От КНСБ посочиха, че е необходим единен национален показател, който да мери данните на сивата икономика. Дългосрочно трябва да е финансирането на мерките, които да се справят с недекларираната заетост, посочи Димитров.