В събота, 1 февруари, президентът на САЩ Доналд Тръмп изпълни заплахата си да наложи строги мита на Мексико, Канада и Китай, с което създаде предпоставки за дестабилизираща търговска война с най-големите партньори на Съединените щати. Митата трябва да започнат да се прилагат от вторник. Републиканецът ще облага двете съседни страни с по 25 процента върху всички стоки, с изключение на канадския износ на енергия и петрол (те ще бъдат облагани с 10 процента). Тръмп също така наложи 10-процентно мито върху китайските стоки.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Защо?
Президентът на САЩ заяви, че налага тарифите, докато не се облекчи потокът от мигранти и нелегален фентанил в Съединените щати. Но администрацията му не направи почти нищо, за да обясни какви допълнителни стъпки са необходими за премахването на митата. Мексико и Канада приеха мерки за ограничаване на незаконното преминаване на границите. Такива пресичания на американско-мексиканската граница са на най-ниското си ниво от 2020 г. насам, макар че все още са по-високи, отколкото през по-голямата част от първия мандат на Тръмп, пише The New York Times.
Още: Депортирането е в ход: САЩ върнаха 4000 души в Мексико само за седмица
Снимка: Getty Images
Отговорът на Мексико и Канада
Мексико и Канада веднага обещаха да наложат свои собствени мита, за да отговарят на Щатите. Канадският министър-председател Джъстин Трюдо вече наложи ответни мита, които започват с 25-процентно облагане върху американски стоки на стойност приблизително 20 млрд. долара, а до три седмици ще последват още 85 млрд. долара.
Още: Доналд Тръмп: Ще наложа мита на Европейския съюз
Трюдо насърчи канадците да купуват канадски продукти и по време на отпуските си да почиват у дома, а не в Съединените щати, пише "Фигаро". Канада "ще наложи мита от 25 % върху американски продукти за общо 155 млрд. канадски долара", обяви той. Това представлява една пета от годишния американски внос в Канада. Митата ще засегнат "ежедневните потребителски продукти като бира, вино и американски бърбън, плодове и плодови сокове", каза министър-председателят, цитиран от БГНЕС. Но също така и "зеленчуци, парфюми, дрехи и обувки, ежедневни потребителски продукти като домакински уреди, мебели и спортно оборудване, материали като строителен дървен материал и пластмаси".
„Ако президентът Тръмп иска да въведе нов златен век за Съединените щати, най-добрият начин е да си сътрудничи с Канада, а не да ни наказва“, каза канадският лидер в събота. Той припомни, че Канада винаги е била до САЩ в „най-мрачните часове“ от кризата със заложниците в Иран при Джими Картър, през войната в Афганистан, до смъртоносни природни бедствия като урагана "Катрина" и последните пожари в Калифорния.
Отговорът на Китай
Министерството на търговията на Китай заяви, че ще заведе дело срещу САЩ в Световната търговска организация. Също така обеща „съответни контрамерки, за да защити твърдо своите права и интереси“.
Външното министерство в Пекин защити резултатите си по отношение на фентанила, като заяви, че Китай е бил водещ в света през 2019 г., когато е наложил строги разпоредби за веществата, свързани с него.
Още: Канада отвръща на удара на Доналд Тръмп за митата