Няколко предприятия ще бъдат извадени от активите на Държавната консолидационна компания(ДКК). Сред тях е компанията "Монтажи". Това съобщи на брифинг в Министерския съвет служебният министър на икономиката Кирил Петков, предаде БГНЕС.
Петков обяви, че е внесъл съответните доклади, а те са приети от кабинета
"Изваждаме "Монтажи" от тази подкомпания ДКК и да се качи директно към Министерството на икономиката. С този процес ще предотвратим ситуации, като тази с 400-те язовира, които тази компания строеше без търгове и обществени поръчки, и бъдещи злоупотреби", каза той и добави, че на финала са били ремонтирани 10 язовира, които обаче са останали празни.
Петков обяви, че миналата седмица са замразили проекта за правителствен комплекс, така че и двете дейности са спрени, прави се пълен анализ.
Такава стъпка е направена за дружествата "Еко антрацит" и "Еко инженеринг". Те ще бъдат преместени към МОСВ. По този начин ще се гарантира прозрачността, увери Петков.
"Третото нещо са самите язовири. Както видяхме, когато се ремонтират на два пъти и пет пъти пазарните цени, накрая отиват към Държавно предприятие за управление и стопанисване на язовири. То също е към Министерството на икономиката, незнайно защо, след като повечето от тези язовири всъщност са напоителни, някои са свързани с риболов. Пак несвойствена дейност. За да избегнем това, правим реструктуриране и в тази посока. Това предприятие планираме да отиде към Министерство на земеделието. Знаем, че е в последният момент, но задаваме посока към следващия кабинет ", посочи министърът.
Според него по тези проекти е имало позитивна нагласа за тяхното осъществяване. Петков е на мнение, че ако бъдат приети, Министерството на икономиката най-накрая ще се превърне в модерно.
"Това не е въпрос на мен, като министър, а на стратегическа посока как България да се развива. Да, това би ограничило много непрозрачното използване на средства, защото в момента министърът на икономиката даже няма досег до неща, които се случват във фирмата "Монтажи". Тя е под Държавната консолидационна компания, която си има независим борд. Този тип стапаловидни структури, с шапки компании, са били реална предпоставка за изтичане на нашите средства", обясни Петков.
В отговор на журналистически въпрос, Петков каза че би извадил от ДКК и ВМЗ-Сопот и би закрил консолидационната компания, но това няма как да стане е в рамките на мандата на служебното правителство, а освен това би създало проблем и на Българската банка за развитие, която е отпуснала голям заем.
Той поясни, че ако служебният кабинет продължи работа ще довърши започнатото.
Петков отговори и на критиките на "Има такъв народ" Фонд на фондовете не е била извършена проверка както в ББР. Той обясни, че фондът е на подчинение на финансовото министерство, а не под негово и затова не може да вземе отношение.