Какво му се върти в главата? Тръмп отлага митата, но нищо не е приключило

11 април 2025, 06:29 часа • 1070 | прочитания

Имаше някои героични усилия през нощта от президента на САЩ Доналд Тръмп и хората около него да внушат, че последните седем дни са били нещо различно от абсолютен хаос. Със сигурност китайската икономика е изправена пред огромен удар от наказателни мита на най-големия си пазар. Но дори като се вземе предвид отстъплението на президента, САЩ все още са издигнали масивна протекционистка тарифна стена, невиждана от 30-те години на миналия век. Светът остава с универсална тарифа от 10%, независимо дали тази страна (например Обединеното кралство или Австралия) всъщност продава по-малко на САЩ, отколкото САЩ продават на нея. Още: Тръмп преметна и "Великолепната седморка": Обърка ли сметките на Безос, Мъск, Зукърбърг и сие?

Какво следва?

Още: Тръмп заплаши Мексико със санкции и мита

Има и нетърпеливо чакане да разберем какво следва. Един от въпросите е дали президентът Тръмп продължава с митата върху лекарствата, вторият по големина износ на стоки в Обединеното кралство. Освен това има потенциален логистичен хаос в картите от малко забелязаната пристанищна такса в размер на много милиони долари за всеки товарен кораб, акостиращ в САЩ, който е „произведен в Китай“. Това е повече от половината от глобалния търговски флот - и трябва да бъде изпратен следващия петък.

Дори и с обявената от Тръмп 90-дневна пауза за прилагане на по-високи мита, остава твърде много несигурност за компаниите, за да преминат през бъркотията на пренасочване на световната търговия. Централният проблем днес обаче е, че двете големи икономически суперсили в света сега се изправят една срещу друга като елени.

Още: Митата за внос от Китай не са 125%, а повече: Уточнение на Белия дом

Митата при тези главоломно високи ставки удрят масово бизнеса между две нации, които заедно представляват около 3% от цялата световна търговия. Главната магистрала на глобалната икономика е на практика затворена. Видимите осезаеми последици от всичко това ще станат много реални много бързо: китайските фабрики ще затворят, работниците ще се разхождат от завод на завод в търсене на работа.

Пекин ще трябва да организира пакет от стимули, за да отчете загубата на цели процентни пункта от БВП, нещо, което се случва, когато природно бедствие срине с земята голям град. Болезнено, но управляемо на цена, макар и не завинаги. Търговските войни от този мащаб не се ограничават до потока от стоки. Те са склонни да се превръщат във валутни войни. 

Още: "Трябва да сключим сделка, която да ни харесва": Тръмп заплаши да върне митата в пълния им размер

Докато търговията с държавния дълг на САЩ продължи през нощта в Азия, ефективният лихвен процент по тези облигации се повиши до 5%.

На практика отстъпката на президента Доналд Тръмп беше форма на спешна промяна на политиката. Дали китайското правителство стои зад този обрив от продажби на американски държавни облигации в Азия? Вероятно не. Случилото се в сряда обаче подчерта уязвимостта на Тръмп. 

Китай е вторият по големина притежател на държавния дълг на САЩ в света и ако реши, изхвърлянето на целия този дълг би било катастрофално за Америка. Но това би било форма на взаимно гарантирано икономическо унищожение - загубите за Китай биха били огромни. По-важното е, че пазарите на облигации казаха на Тръмп, че са дълбоко скептични относно тарифната му политика.

Останалият свят видя как екипът на Тръмп се бори да обясни тарифирането на островите на пингвините или бедните африкански икономики, а самият президент повтаря предположението, че умишлено срива фондовите пазари. И те станаха свидетели на факта, че тарифните ставки бяха променени след влизането им в сила, както и на абсурдния характер на уравнението, използвано за изчисляването им. Именно в този контекст начинът, по който Тръмп се справи със ситуацията, върна лостовете на останалия свят, защото нито приятел, нито враг ще знаят точно какво преговарят с тази Америка.

Още: "Мозъкът" на Тръмп: Кой е Питър Наваро и защо е един от най-яростните привърженици на високите мита

Има спокойствие, приветствано от всички, но може да е доста кратко.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес