Години наред туристическия отрасъл бе желан за по-младите като временна и неангажираща работа. Ковид пандемията коренно промени този тип мислене и пренасочи младежите към други сектор, в които могат да се развиват. А за останалите в сектора работата остана и непредсказуема заради локдауните, периодичните ковид вълни, невъзможността да работят хотелите и ресторантите в пълния си капацитет, липсата на персонал, високите цени на основните хранителни продукти, както и по-високата цена на тока.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
От тази година има и нов фактор - войната в Украйна. За първа година руснаците няма да са основен дял от туризма в дадени почивни комплекси, а бизнесът ще трябва да свикне като компенсира.
Какво е положението край морето, дали има затворени хотели, ниска ли е посещаемостта и колко дълго ще продължи летния сезон - от Actualno.com се свързахме с двама експерти, които говорят конкретно за Северното и Южното Черноморие. Това са Павлин Косев, представител на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите, и Деляна Цонева част от Бургаската туристическа камара.
По думи на г-н Косев, заетостта на леглата във Варна е над 80% до този момент. Според него, Морската столица започва да се превръща в дестинация на четири сезона, защото дори и през зимата има интерес. В Бургас ситуацията не наподобява тази във Варна. Деляна Цонева споделя, че заетостта е малко над 70%, като в Бургас и в близките местностите се разчита на уикенд туризма.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Във връзка с покачването на цените при хотелите и ресторантите, по данни на представителите от брашна на различни места цените са се вдигнали от 10% до 20%. За Косев нарастването на себестойността на туристическия продукт не е в интерес за клиента, защото по този начин го гонят, но нямат друга опция, с която да се справят с нарастващите цени на продуктите и горивата т.е. с инфлацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Цонева споделя, че в Бургас без компенсациите за ток, предвидени от държавата, тази година се налага общината да плащат 50% по-скъп ток. Докато във Варна токът е 300% по-скъп, а с компенсациите от държавата разходът се намалява 2 пъти.
И в двата морски града за поредна година има недостиг на кадри. Заради войната в Украйна във Варна и в малки курорти до Бургас работят украинци, които са в помощ на бизнеса.
Увеличението на заболели от ковид през последните дни е крачка назад и връщане на ситуацията отпреди две години, според Деляна Цонева. По нейни думи юни е бил труден месец и са очаквали да го наваксат с резервации през септември. Но с това темпо на заболеваемост е трудно да се прогнозира докога ще продължи всъщност сезонът.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Седмицата на коронавируса: Вълната расте, нито един ваксиниран не е починал дотук през юли
От получената от бранша информацията става ясно, че във Варна и в Бургас има пик на резервациите за края на юли до средата на август, но след това не може да се каже колко дълго ще продължи сезона и дали бизнесът ще работи на пълни капацитети при евентуални антиковид мерки. В последните две години, белязани от Ковид, само във Варна са затворени два хотела, но не защото са фалирали, а защото собствениците са пренасочили бизнес дейността си в друг сектор.