Инспекцията по труда е поискала обявяване в несъстоятелност на 55 фирми заради забавени заплати. За една година контролните органи на Агенцията са подали на това основание 55 искови молби, като 11 от тях са подадени през 2019 г., пише "Монитор".
Още: Депутатите с нов опит да спасят милиарди евро от Плана за възстановяване
Още: Бирата поскъпва заради митата на Тръмп: Борисов каза, но ...
Решени на първа инстанция са 36 от образуваните съдебни производства. Сумата на установените от контролните органи на Инспекцията по труда забавени възнаграждения през първите три месеца на 2019 г. е почти наполовина по-малка в сравнение със същия период на 2018 г.
За периода януари – март 2019 г. са установени 3.8 млн. лв. забавени възнаграждения, а изплатените след намесата на инспекцията, включително и за стари периоди, са 2.9 млн. лв. Година по-рано забавените възнаграждения са били 8.2 млн. лв., уточниха от още ГИТ. Намалява и средният брой на ощетените работници, който през тази година е 2208 души, а през 2018 г. е бил 4191 души.
Общо 23 дружества са обявени в несъстоятелност, а за 8 е открито производство по несъстоятелност според решенията на първа инстанция. Три молби пък са отхвърлени, защото работодателите са изплатили изцяло забавените възнаграждения.
Още: Дебнат нелоялни търговци: За какво да внимавате при пазаруване за Великден
Още: До 2700 евро на квадрат: Къде са най-скъпите ваканционни имоти?