Високата инфлацията може да не си отиде скоро, тъй като цените на промишлените продукти у нас на спират да растат с все по-бързи темпове. Общият индекс на цените на прозиводител, който може да се приеме като ранен измерител на инфлацията, скача с 24.1% на годишна база през октомври, сочат данните на Националния статистически институт. Това е ускорване на темпа на растеж, тъй като годишният ръст в цените през предходния месец септември възлизаше на 20%.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Най-значително поскъпване се наблюдава при производството на основни метали, където цените са нараснали с цели 47.5% на годишна база. Сходен растеж се регистрира при при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ – скок от 47% спрямо същия месец на миналата година. Увеличение от 25.6% се отчита при производството на дървен материал и изделия от него (без мебели), докато при производството на химични продукти нараставнето възлиза на 24%. Производсветните цени в преработващата промишленост скачат със 17.4% на годишна база, а при добивната промишленост увеличението възлиза на 14.3%.
Поскъпването на производствените цени влияе пряко върху цените за крайните потребители, тъй като увеличението в разходите се предава надолупо веригата. Поради това годишната инфлация в България достигна най-високото си ниво през октомври от близо 13 години насам, а перспективите за спад на цените не изглеждат добри в краткосрочен план.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
На месечна база общият индекс на цените на производител се увеличава с 3.8% спрямо предходния месец септември. Повишение е регистрирано в добивната промишленост с 8.8%, при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 6.4%, и в преработващата промишленост - с 2.5%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
По-високи цени на производител в преработващата промишленост се наблюдават при: производството на химични продукти - с 6.8%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 6.2%, и производството на основни метали - с 3.1%. Намаление на цените се отчита при производството, некласифицирано другаде с 0.5%, както и при производството на компютърна техника, електронни и оптични продукти - с 0.1%.
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през октомври 2021 г. нараства с 25.2% в сравнение със същия месец на 2020 година. Повишение на цените е регистрирано при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ с 43.4%, в добивната промишленост - с 19.1%, и в преработващата промишленост - с 14.6%.
Спрямо октомври 2020 г. съществен ръст на цените в преработващата промишленост се наблюдава при: производството на основни метали - с 42.5%, производството на химични продукти - с 41.2%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 22.7%, производството на електрически съоръжения - с 12.0%. Индексът на цените на производител на международния пазар през октомври 2021 г. нараства с 2.6% спрямо предходния месец, а спрямо съответния месец на 2020 г. е регистриран ръст от 22.4%.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката