Кредитите не са спасителна акция за фирмите, изпаднали в ликвидна криза заради пандемията от COVID - 19. Това каза за „Фокус“ анализаторът Илиян Василев. Той посочи, че кредитите биха свършили работа на фирми, които вероятно имат добри данни да останат на вода по време на криза, но за всички останали в критично състояние кредитите не са решение.
Още: Стана ясно кои български плажове получават "син флаг" за идващия летен сезон
Още: Имотите в България са силно надценени: Предупреждение от експерти
„Това е състоянието примерно на доста фирми, които практически не реализират приходи, но имат разходи. Да освободи работници, отново има разходи, разходи по наеми, които не могат да бъдат прекъснати. Така се получават едни терминални състояния, което води до най-лошия вариант, т. нар. ескалация или верижна реакция на лоши сценарии, която е дала основание на влошените прогнози за спада на БВП“, обясни анализаторът.
Буквално само за последните десетина дни от последното проучване на Икономическия институт прогнозата е вече за близо 8% спад, допълни Илиян Василев.
Според него обаче може да се стигне и до по-ниски равнища, защото към момента реална помощ към компаниите няма. Предлаганите мерки са свързани с необходимост от време.
Още: Иде ли криза: Световната банка понижи значително прогнозата за българската икономика
Още: Хотелиерите по морето вдигат драстично цените за летния сезон
„При нас мерките закъсняха, бяха прекалено малки. Най-лошо е, че философията на подкрепата не се разбира“, подчерта анализаторът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За какво тегли кредит българинът?
Още: Добромир Живков: Влизаме в еврозоната дори и със служебно правителство
Според Илиян Василев постъпленията по плащането на социални осигуровки падат, възмездяването за безработица ескалира и се получават шокови дефицити при фиска и публичните финанси. Затова е необходима бърза процедура за подпомагане на бизнеса, а не сложна кредитна система.