Цената на хляба ще се увеличи масово от 1 септември, прогнозират производители. Основните причини са поскъпването на тока, горивата и суровините, а не на последно място – вдигането на заплатите в сектора. С над 20% ще се вдигне цената на хляба, произвеждан в пекарната, смята председателят на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в Добрич Тодор Няголов.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
"Много фактори налагат увеличението. Единият от най-важните е увеличението на цената на тока, която е със 100% от началото на годината, а от 1 октомври с още 15%", обясни той.
"На вътрешния пазар цената на пшеницата е 420 лв. – невероятна цена за август месец. Глобалните катаклизми, в природен план, които се случват и в цяла Европа, и в Бразилия, и в Щатите неминуемо рефлектират върху цената на пшениците", посочи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова пред Bulgaria ON AIR.
Задържането на работната ръка и в сектора е от изключителна важност, затова производителите калкулират в крайния продукт и завишаване на заплатите.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
"При нас заплатите трябва да започват минимум от 1500 лв. А квалифицираните работници, при тях трябва да говорим за над 2000 лв.", настоява хлебопроизводителят Спиридон Спиридонов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Повишението на цената на хляба, което различните производители в момента предвиждат – между 15 и 20%, няма да компенсира напълно разходите им. Очакват се дори и фалити на малки пекарни.
В магазините цената на най-масовия хляб вече скочи с 10 стотинки. По думите на хлебарите някои търговци си позволяват надценка от 90%.