Аз мисля, че това е технологията на властта донякъде - как се взимат решения. За КТБ не се говори много. Стенограмата се справя с едно от последствията на КТБ и нито повече, нито по-малко. Това заяви банкерът Левон Хампарцумян относно разсекретяването на стенограмата от Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента Росен Плевнелиев от 29 юни 2014 година.
След като има обществен интерес, разсекретяването на такива документи е важно, коментира още той.
Actualno.com припомня, че стенограмата от КСНС при президента Росен Плевнелиев от 29 юни 2014 г. показа политически спорове относно бъдещето на кабинета "Орешарски" и решение какво да се прави по отношение на банковата система, която е в стресов период след фактическото затваряне на Корпоративна търговска банка.
Стенограмата обаче беше публикувана със заличени части от текста – според президента Румен Радев това са имена на банки и финансови институции, различни от КТБ.
Банковата система у нас
С парите на едни банки се спасиха едни други банки, обобщи Хампарцумян какво се е случило с банковата система след затварянето на КТБ. На системно ниво ние се самоспасихме като банкова система. Депозитите вървят нагоре, лошите кредити падат, стана ясно от думите на банкера в ефира на БНТ.
Нивото на кредетиране започна да расте предпазливо. Хората купуват къщи, коли - по-дълготрайни неща. Сега сме в периода на новото нормално - не криза, анализира ситуацията с банковата система Хампарцумян.
Когато средата е добре развиваща се, лихвите отиват надолу. Тенденцията лихвите да отиват надолу говори за една по-добра икономика, каквито се условията в повечето европейски страни. Би трябвало да очакваме някакво повишение, което обаче в никакъв случай няма да е шоково, отбеляза още Левон Хампарцумян.