Може ли оборудването от АЕЦ "Белене" да се монтира в "Козлодуй": Доклад дава отговор

27 март 2025, 22:22 часа • 11547 | прочитания

Използването на част от оборудването за АЕЦ "Белене" в АЕЦ "Козлодуй" би било сложен процес, който ще отнеме много време. Това става ясно от анализ на дружество дали ядрената централа се нуждае от част от оборудването за АЕЦ "Белене", съобщиха от дружеството пред БНТ. Вече 3 години централата има проблем с един от парогенераторите на шести блок и затова се наложи да провери доколко същите съоръжения предназначени за втората атомна, могат да се използват в "Козлодуй".

Още: Ще бъдат ли безопасни: Какво поиска премиерът за новите блокове на АЕЦ "Козлодуй"?

"Разгледани са съществуващите габаритни и присъединителни разлики в размерите между парогенератори ПГВ-1000МК и ПГВ 1000М, включително необходимостта от значителни допълнителни реконструкции", обясняват от АЕЦ. Разгледана е подробно хипотезата какво ще стане, ако вземе парогенераторите за втората атомна. "За съхранението на парогенераторите от АЕЦ „Белене” в АЕЦ „Козлодуй” би трябвало да се изгради специална площадка с подходяща товароносимост, с осигурена защита от пряко въздействие на слънчевите лъчи и атмосферните влияния. Площадката на АЕЦ „Козлодуй” е оразмерена изцяло за нуждите на технологичния процес, със съответните подземни комуникации, и практически не разполага с подходяща свободна площ.", обясняват от централата. Оттам допълват, че в такъв случай, трябва да се изгради нова площадка или да се наеме такава. Отделно ще се наложи и промяна в конструкцията на съоръженията.

"Сложен и продължителен процес"

"Отстраняването на съществуващите различия в размерите между парогенератори ПГВ-1000МК и ПГВ-1000М, заедно с изпълнението на необходимите допълнителни реконструкции и осигуряването на подходяща площадка за съхранение, е сложен и продължителен процес, който ще изисква значителни финансови, технологични и човешки ресурси, както и сериозна реорганизация по отношение на логистиката и организацията на работа", обясняват от АЕЦ.

Още: Проф. Касчиев: Ако не отидат в Украйна, реакторите от АЕЦ "Белене" ще стоят като паметник на глупостта (ВИДЕО)

От заключението на експертите в АЕЦ става ясно също така, че те очакват парогенераторите да работят още 30 години, защото към момента покриват критериите за добро експлоатационна състояние. "Атомната централа, като оператор на ядрени съоръжения, има основната отговорност за безопасната и надеждна експлоатация на ядрените блокове. В тази връзка възможните варианти за осигуряване на необходимото оборудване се оценяват максимално прецизно и отговорно", обясняват още от централата. В момента България продължава преговорите с Украйна за продажбата на ядреното оборудване на АЕЦ "Белене".

Още: Атанас Зафиров: БСП е против продажбата на реакторите от АЕЦ "Белене" на Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес