"Срещу Теодора Георгиева се води административно, а не наказателно разследване. Основно се говори, че ще бъде проверено доколко българският представител в Европрокуратурата спазва изискването за независимост. Когато се говори за независимост, трябва да се има предвид дали няма някакви връзки, зависимости от един или друг човек. Всичко, които се интересуват, са погледнали и първото, и второто видео. Липсва отговор дали това е тя". Това каза бившият директор на Националното следствие и бивш заместник-главен прокурор Бойко Найденов в студиото на "Денят ON AIR".
Още: Петьо Еврото е уредил европейски прокурор на България? Анализ на АКФ
"Две седмици не отговаря на въпроса дали е тя. Една експертиза може да се направи в рамките на 2-3 дни. Неприятната страна е, че най-вероятно, ако тогава тя е била, не е записвана само тогава и не е само от тази камера. Когато търсиш помощ да бъдеш назначен на някаква длъжност от лица, които не са кадровици, значи ти предлагаш някаква размяна. Ако получиш този пост, най-вероятно ще извършиш някаква услуга", допълни Найденов в ефира на Bulgaria ON AIR.
"Този проблем ще стои за всички хора, които са минавали през този диван, защото утре може и техните лица да бъдат показани. Отговорите могат да ги дадат двама човека, но единият се издирва. Доколко се издирва, е друг въпрос", подчерта бившият зам.-главен прокурор.
"Назначаването на охрана не означава абсолютно нищо"
"Очаквам Европейската прокуратура да свърши разследването си доста бързо и да приключи с отзоваването на колежката. Най-вероятно те ще пратят сигнала в българската прокуратура, тя е единствената, която може да разследва дали има или няма извършено престъпление. Думите, които тя изрича публично, трябва да са подкрепени с доказателства, иначе всеки би могъл да говори, каквото си реши", подчерта Бойко Найденов.
Той е на мнение, че позицията на Теодора Георгиева, изпратена до медиите, говори "много". "Това означава, че не е готова да се срещне лице в лице дори с журналисти. Много въпроси биха могли да бъдат зададени. Назначаването на охрана не означава абсолютно нищо. В моята практика съм гледал над 120 разстрела, които имаха охрана. Но тук не става въпрос за това, ако колежката намери сили да поеме отговорност, ако е извършила нещо нередно, и да го каже", добави Бойко Найденов.
Бившият заместник-главен прокурор разкри, че България е с най-много съдии-прокурори на глава от населението в цяла Европа: "Съдебните системи работят с различна ефективност, но не в наша полза. Това не е отскоро, още през 90-те години започнаха някои порочни практики".
Още: Европейската прокуратура отстрани временно от длъжност Теодора Георгиева
По-рано тази вечер стана ясно, че Европейската прокуратура временно е отстранила от длъжност наблюдаващия български европейски прокурор Теодора Георгиева. „Като най-силната мярка срещу реален риск от или възприемане, че има риск да се компрометира безпристрастността на разследванията, българският европейски прокурор временно е отстранен от длъжност. Това не предрешава изхода от административното разследване. На този етап няма да бъдат оповестени допълнителни подробности и няма да се удовлетворяват искания за интервюта. Всякакви новини ще бъдат съобщавани своевременно”, обясниха от EPPO.
Как се стигна дотук?
Още вчера в официална позиция от Люксембург обявиха, че започват проверка на българския европрокурор заради евентуални нарушения. Те обаче не разкриха подробности за кои казуси става въпрос.
Припомняме, че на 10 март български медии получиха на електронните си пощи имейл, за който се твърди, че е от Антикорупционния фонд (АКФ). В него се казваше, че във фонда е получен имейл с текст и видео от лице, представящо се за издирвания Петьо Петров - Еврото, основната фигура по делото "Осемте джуджета" и бивш ръководител на столичното следствие, сочен като сивия кардинал в съдебната система. В мейла се твърдеше, че кадрите са от едноименния ресторант, като е заснет разговор между Еврото и Георгиева. Проверка на Actualno.com обаче показа, че писмото не е изпращано от АКФ, както се твърди. АКФ също отрече. Ден по-късно Софийска градска прокуратура се самосезира във връзка с видеоматериала, като възложи проверката на антикорупционната комисия - КПК.
Още: Прокуратурата се активизира за тайното видео с Петьо Еврото
На 24 март отново беше изпратен имейл до българските медии, като подателят пак твърдеше, че е Петьо Еврото. В мейла имаше видеозапис с твърдение, че показва как Георгиева разговаря с Еврото да ѝ помогне да спечели мястото на европейски прокурор. Записът е така направен, че жената в него не се вижда, а дори мъжът, който е възможно да е Петьо Еврото, не е видим много ясно. Звукът на разговора също е доста лош.
През 2023 г. срещу прокурор Теодора Георгиева отново се появи анонимен сигнал, приписван на Петьо Еврото, в който се твърдеше, че той ѝ е плащал подкупи. Бившият следовател и ръководител на групата, станала известна около разследването "Осемте джуджета", е в неизвестност от 2023 г., след като избяга малко преди полицейска акция.
Още: Антикорупционният фонд реагира на мнимото писмо от Петьо Еврото
Теодора Георгиева е с охрана, след като през февруари Лаура Кьовеши поиска това от МВР. Майката на българския европрокурор пък загина при странни обстоятелства в период, в който тя беше разкрила, че държавни служители биват уволнявани, ако съдействат на разследванията на Европрокуратурата.
Попитан дали знае за зависимости от страна на български магистрати, Радев отговори: "Трябва да ги търсим". "Докато българските институции не си отворят очите, докато нямаме истинско българско разследване на тези случаи, няма да има доверие от нашето общество в правосъдната ни система, няма да има доверие от европейските ни партньори и страната няма да може да се развива по демократичен начин - тя ще бъде в плен на тези зависимости", каза президентът.
Още: Фалшиви сигнали, таен запис и Петьо Еврото: Нов опит за удар срещу български европрокурор (ВИДЕО)
Според Георгиева проверката е заради това, че си е направила отвод по дело за разширението на „Чирен“, защото се чувства застрашена от Делян Пеевски. Според нея той е сочен от отстранените подизпълнители като човек, който упражнява натиск върху тях да се качи маржът на печалбата на дружеството изпълнител и те да изпълнят проекта на непосилно ниска за тях цени.
Още: Мистериозен пожар уби майката на европрокурор, за който Кьовеши поиска защита