Модифициран свински черен дроб, трансплантиран на човешки пациент, изглежда е функционирал нормално по време на изследването без признаци на отхвърляне. В продължение на 10 дни черният дроб е изпълнявал основните си метаболитни функции при пациент, диагностициран с мозъчна смърт, според екип от лекари, ръководени от Кай-Шан Тао, Джао-Су Ян, Сюан Чжан и Хун-Тао Чжан от Четвъртия военномедицински университет в Китай.
За първи път трансплантация на свински черен дроб е описана в рецензирана публикация, което дава надежда на пациентите с късни стадии на чернодробно заболяване, за които трансплантацията често е единствената възможност за лечение. "Това е първият в света случай на трансплантация на генетично модифициран свински черен дроб на човек в мозъчна смърт", казва нефрологът Рафаел Матесанц от Националната организация за трансплантации в Испания, който не е участвал в изследването.
"Това е важен експеримент, който открива различен път от това, което е изпробвано досега както при жизненоважни органи (сърце), така и при нежизненоважни органи (бъбреци), като например временно заместване на болния черен дроб, докато се получи човешки черен дроб за окончателна трансплантация."
Още: Учени: НЕ пържете картофите така, тровите черния си дроб
Припомняме, че само преди дни стана ясно, че мъж е живял 104 дни с изкуствено сърце от метал.
Снимка: iStock
Сериозни пречки пред пациентите, чакащи трансплантация
Наличието на донорски органи представлява сериозна пречка за пациентите, които се нуждаят от трансплантация. Едно от възможните решения е ксенотрансплантацията - вземане на орган от генетично модифицирано животно и използването му като временен "мост" до намирането на съвместим човешки донор. Клиничните изпитания на метода досега изглеждат обещаващи. През 2023 г. генетично модифициран свински черен дроб беше прикрепен външно към тялото на пациент в мозъчна смърт за три дни. Експериментите с генетично модифицирани свински бъбреци са стигнали по-далеч; множество различни екипи съобщават за нормално функциониране след трансплантация в пациенти в мозъчна смърт.
Функциите на черния дроб са по-сложни от тези на бъбреците, което прави трансплантацията по-трудна перспектива. Не всички учени смятат, че тя е възможна, още повече че мазнините, протеините и глюкозата, произвеждани от свинския черен дроб, биха могли да предизвикат силен имунен отговор при хората, който трудно може да бъде потиснат.
Още: Лекар: Това е най-здравословният плод за черния дроб, яжте го всеки ден
При пациент в мозъчна смърт, т.е. човек без мозъчни функции, считани за жизненоважни за живота, Тао и екипът му вече успешно са трансплантирали черен дроб, добит от генетично модифицирано прасе. Имал е шест генетични модификации, всички насочени към минимизиране на имунното отхвърляне. Те включват премахване на гени, които са отговорни за свръхострото отхвърляне, както и вмъкване на човешки гени, за да се направи органът по-съвместим с човешкото тяло. Когато е била извършена трансплантацията, тя не е представлявала пълна замяна на черния дроб на пациента, а така наречената спомагателна трансплантация. Оригиналният черен дроб не се отстранява, а се оставя непокътнат; свинският черен дроб се поставя на друго място в коремната кухина, свързва се и се наблюдава.
Снимка: iStock
Изследването е прекратено след 10 дни по искане на семейството на пациента, но черният дроб остава функционален до края. Имунната система на пациента не отхвърлила импланта благодарение на разумното прилагане на имуносупресори, които потискат активността на Т и В-клетките. Междувременно кръвотокът през трансплантирания черен дроб се е поддържал с добра скорост, а самият черен дроб е произвеждал жлъчка и свински албумин, както се полага на черния дроб.
Тъй като пациентът все още е имал свой собствен функциониращ черен дроб, е трудно да се установи дали свинският черен дроб би осигурил адекватна функция на пациент с чернодробна недостатъчност; това е тема за бъдещи изследвания. Това, което показва проучването обаче, е, че генетичните модификации предотвратяват свръхострото отхвърляне на органа и ниския брой тромбоцити, свързани с ксенотрансплантацията. Това означава, че това е жизнеспособна възможност за по-нататъшно проучване.
Крайъгълен камък в медицината
Снимка: iStock
Още: 7 начина да поддържате черния си дроб здрав – последният ще ви изненада
"Изследването представлява крайъгълен камък в историята на чернодробната ксенотрансплантация, като за първи път описва трансплантация на генетично модифициран свински черен дроб в човешко същество (в този случай човек с мозъчна смърт)", казва невропатологът иван Фернандес Вега от университета в Овиедо, който не е свързан с изследването.
"Качеството на работата е много високо, както по отношение на научната прецизност, така и по отношение на изчерпателната клинична, имунологична, хистологична и хемодинамична характеристика на процедурата."
Има още много неща за научаване. Оценени са само производството на жлъчка и албумин - най-основните маркери за чернодробната функция. Проучването е включвало само един пациент. Това е разбираемо, но означава, че резултатите не могат да се екстраполират широко. Независимо от това, това е още една обещаваща стъпка, която предполага бъдеща потенциална спасителна линия за пациенти с чернодробна недостатъчност, които нямат други възможности за лечение, докато чакат човешка трансплантация, пише "Science Alert".
Изследването е публикувано в изданието "Nature".
Още: Какво се случва с черния ви дроб, ако пиете две чаши кафе на ден?