Жалба при отчуждаване на имот да не спира големи проекти. Това предвиждат промени в Закона за държавната собственост, внесени в парламента от председателя на регионалната комисия Искрен Веселинов и зам.-председателя Александър Ненков, както и техни колеги от ГЕРБ и "Обединени патриоти", пише в. "24 часа".
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Според предложените промени в 7-дневен срок от постъпване на искане за отчуждаване на закрито заседание съдът да може да разпореди предварително изпълнение. Искането трябва да е от орган, издал акт за отчуждаване или от инвеститор. Сега срокът е един месец.
Предварителното изпълнение ще се допуска само когато се налага да бъдат защитени особено важни държавни или обществени интереси. Условията за изпълнение са да има влязъл в сила подробен устройствен план и имотът е определен за изграждане на обект с национално значение. Друго условие е имотът да не е единствено жилище на собственика.
Съдът ще определя и парична гаранция, която се дължи от инвеститора. Тя ще бъде до една трета от внесеното обезщетение и ще се внася по сметка на областния управител. Когато бъде внесена гаранцията, инвеститорът ще може да влезе във владение и да получи разрешение за строеж.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
С промените отпадат и протоколите, които доказват, че заинтересованите лица не са намерени на адресите. Сега те се подписват от 2 длъжностни лица и един от съседите, за да удостоверят, че отчуждаването се извършва по реда на Административно-процесуалния кодекс. Вносителите посочват, че често съседите отказват да подпишат и това прави невъзможно попълването на протоколите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"