Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕВН преведе 32 млн. лева на НЕК

18 март 2014, 15:32 часа • 30789 прочитания

Кризата в българската енергетика не е създадена от нас и тя
може да бъде преодоляна единствено и само чрез нови правила в  системата.
Това каза на пресконференция в БТА председателят на Управителния съвет на ЕВН (EVN) България Йорг Золфелнер.

Още: Десетте най-големи общини в България могат да кандидатстват за стотици милиони по европейска програма

Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море

Без да се отказваме от нашите права относно нашите вземания, ЕВН ще помогне за постигането на тези нови правила като предостави краткосрочна ликвидност в размер на 32 млн. лв. на НЕК, обяви Золфелнер.

По думите на Золфелнер НЕК дължи на ЕВН 144 млн. лева заради присъединяване на ВЕИ. Заради това компанията си е прихванала 104 млн. лева, дължими от НЕК, тъй като в противен случай е щяла да има затруднения с финансовата си стабилност и с краткосрочни плащания. Според Золфелнер практиката на такива прихващания е обичайна и установена в ЕС, още повече че дължимото е признато от НАП.

Вчера икономическият министър Драгомир Стойнев заплаши ЕРП-тата, че ако не си покрият задълженията към НЕК до днес, ДКЕВР може да им отнеме лиценза. Кръгът обаче е омагьосан - НЕК не е плащала свои задълженията на дружествата, които трябва да покрива по закон. Става въпрос за задължителното изкупуване на зелена енергия. Затова ЕРП-тата са удържали от тези задължения и на свой ред не са плащали, тъй като са рискували да останат без оборотни средства. Според Стойнев ЕРП-тата дължат 320 млн. лева на НЕК - той обаче не казва колко пари дължи НЕК на дружествата.

Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност

Още: Швейцарска кантора ще помага: Не сме плащали шест месеца такси на "Боташ"

По закон отнемането на лиценза на електроразпределително дружество не е лесно и отнема доста време. Освен това има ясни основания за такава стъпка - ако дружеството не гарантира сигурността на подаване на ток и ако заради работата му има системно спиране на тока, което може да заплаши националната сигурност.

По закон само подготвителната процедура за отнемане на лиценза трае 6 месеца. Други 6 месеца ще отнеме изготвянето на решението за отнемането на документа, което може да се обжалва в съда. През това време компанията заедно с регулатора назначава особен търговски управител на дружеството, така че то да продължи да функционира, докато траят споровете. Отделно чуждестранни компании като ЧЕЗ и ЕВН могат да се обърнат и към международен арбитраж.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес