Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергийният министър отвърна на предшественика си за "газов посредник"

17 януари 2023, 18:55 часа • 3615 прочитания

"МЕТ Енерджи са един от доставчиците за януари, те са били доставчик и в предишни месеци. Много се спекулира с думата „посредник". Не са проблем търговските компании. Проблем е как работиш с тях. В момента ние от МЕТ получаваме отстъпки, които са до 10 пъти по-големи от тези, които са получавали предишните". Това заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов запитан от Actualno.com дали е вярно, че основният доставчик на газ за февруари ще е МЕТ Енерджи, какъвто въпрос индиректно отправи към него предшественикът му Александър Николов.

Припомняме, Александър Николов изрази недоумение какво е станало с недоволството от тези "посредници", изразявано и от самия Христов, ако пак се ползват.

"В момента ние от МЕТ получаваме отстъпки, които са до 10 пъти по-големи от тези, които са получавали предишните. Предишните купуваха от МЕТ на цена TTF (холандската борса) и понякога над TTF, ние работим с огромни търговски отстъпки със същата тази компания", посочи Росен Христов.

ОЩЕ: Математиката на Росен Христов за газа е като на Пипи Дългото чорапче

"Другата компания, която е любима на предишното управление - "Шиниър", с която толкова се хвалиха, трябва да ви кажа, че нашите отстъпки са в пъти по-големи от договорените преди", изтъкна още Христов и посочи защо: "Защото при нас те минават през конкурентна процедура.

Служебният енергиен министър е категоричен, че не е проблем дали се работи с една или друга компания – доставчик, проблемът е да има открити конкурентни процедури и коментира: "Не се прилагаха преди и съответно цените не бяха изгодни".

Никой, който има възможност да направи печалба, не се отказа от нея ей така, изтъкна още той и подчерта, че когато компаниите са поставени в конкурентна среда, тогава дават конкурентни цени, а при всяка друга възможност те си максимизират печалбата, което е смисълът на един частен бизнес. "Така че в момента, в който се водят конкурентни преговори, се получават конкурентни цени. Виждате и цената за потребителите, виждате и цената на борсата - в пъти по-големи отстъпки, това е", добабви Христов.

На уточняващ въпрос кои са доставчиците за тази година, министърът отказа да посочи имена на компании и заяви: "Много са ни доставчиците – общо взето всички големи компании в различни месеци доставят различни количества".

Той не отрече, че и това са краткосрочни ангажименти, но подчерта, че благодарене на "средносрочния търг" са ясни доставчиците през годината. "Ние за цялата година знаем кои ще ни бъдат доставчиците, за разлика от преди, когато беше месец за месец", подчерта Христов.

Той добави, че идеята е това да е транзитният период и вече от следващата година да имаме дългосрочни договори с компании, които са дали най-добри условия и като цена, и като доставки, и обслужване. "Нямахме време да преминем директно от някакви спорадични покупки на дългосрочни договори. 2023 година беше транзитната година на средносрочни договори за доставки", обясни министърът.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес