Европейската комисия изрично ни предупреди да не използваме вратички, за да изнасяме руски суров петрол и направени от него горива за трети страни. Това е позицията на директора на програма "Енергетика и климат" на Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров, който гостува в БНТ.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Владимиров се съгласи, че в дадената ни дерогация (изключение) относно ембаргото на руски петрол в ЕС не се казва изрично, че има забрана за износ на горива, направени от руски петрол, но добави, че това се подразбира. Брюксел няма да го позволи и е опасно да правим така, подчерта той, визирайки изявено от служебния енергиен министър Росен Христов намерение да се вдигне тази забрана, която управлението на Кирил Петков инициира. Оправданието на Христов е, че като няма износ към трети страни, складовете на "Лукойл" щели да се препълнят, защото тези горива не можели да се ползват в ЕС и респективно България. Същото каза и заместник-председателят на Асоциацията на търговци, производители, вносители и превозвачи на горива Димитър Хаджидимитров.
В момента цените на горивата в България се котират на стойности около 10-11% по-ниски от средните за ЕС - тенденция, която се наблюдава през последните две години, преди данъци, което означава суровината преди преработка на суровия нефт и налагане на марж. Това означа, че ние имаме по-ниски цени на горивата от други страни, но тази тенденция може да се задълбочи и да видим много по-ниски цени, смята Владимиров. Хаджитодоров обаче не подкрепи това мнение, дори когато беше попитан от БНТ дали ако спрем износа на готови горива от "Лукойл Нефтохим" това няма да намали цените. Не стана напълно ясно каква е логиката дадена стока да не поевтинее, когато има увеличено предлагане, но Хаджиторов коментира, че са се увеличили разходите за производство на горива. Тезата, че разходите са се увеличили, е абсурдна, отвърна обаче Владимиров.
"В момента нашата рафинерия обработва 100% руски петрол, който на международните пазари, когато покупката не е обвързана с дългосрочен договор, се търгува на цени с 30% надолу", допълни той. Интересното за Владимиров е, че от месец май насам нашата рафинерия преработва единствено руски петрол - преди това половината от количествата са идвали от други източници, а преди войната в Украйна "Лукойл Нефтохим" е имала в микса си за обработка само 40% руски суров петрол ("Уралс"). А трябваше да се случи точно обратно, подчерта енергийният експерт предвид тенденцията, която той вярва, че се случва.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
За него не е ясно защо ценообразуването на покупката на суров нефт за рафинерията продължава да се случва на принципа "средиземноморска борса+доставка", което реално не се случва.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
"Има вътрешнотърговски обмен между компанията майка "Лукойл" и дъщерната компания "Литаско", които реално купуват и продават суров нефт и готовите горива за българския пазар. Този вътрешнотърговски обмен може да се случва на много по-ниски цени", отбеляза експертът.
"В момента трябва да се заяви много ясно, че България е дала, подарила дерогация на руската компания "Лукойл" да продължава да доставя руски нефт за България и да преработва горива за българския пазар. България е единствената държава с излаз на море в ЕС, която е получила такава дерогация. И въпреки тази дерогация, ние получаваме пазарни условия, значително по-лоши от тези, които могат да бъдат постигнати, ако държавата си свърши работата и натисне руската компания да се съобразява с пазарните тенденции", категоричен беше Мартин Владимиров.
"Рафинерията през годините е използвала либийски, ирански, иракски нефт. Има сортове суров нефт, които веднага могат да заменят руския", уточни Мартин Владимиров.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
По думите му внушенията, че рафинерията не може да работи с друг, освен руски петрол, са политически.
Според Мартин Владимиров, ако ръководството на рафинерията не възприеме нова стратегическа визия за доставките на суров нефт, може да се наложи нова законодателна рамка, която да позволи национализирането ѝ. "В случая подобна мярка е оправдана, тъй като е засегната националната сигурност на България", подчерта той.
"Ако не се подготвяше европейско ембарго върху руския петрол, руско ембарго върху природния газ за Европа щеше да е по-вероятно", изтъкна Владимиров. По думите му, след като загуби европейските си клиенти за петрол, Москва няма да иска да се раздели и с валутните си приходи от газа, още повече в разгара на война и икономическа криза.
МФ: България не нарушава ограниченията, защото няма да прави реекспорт на суров руски нефт