Откакто Бойко Борисов влезе във властта през 2009 година, периодично електронното правителство е обявявано за приоритет на държавното управление. Какво обаче реално се случва дотук – Българската стопанска камара (БСК) пусна систематично резюме в рубриката си "Стига вече".
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Според данните на БСК, България е изхарчила за 14 години – от 2002 до 2016 година, около 2 млрд. лева за електронно управление. За сравнение Естония, която е пример в областта и в момента е председател на ЕС, е похарчила само 50 млн. лева! 70% от похарчените от Естония средства са за хардуер, като са използвани главно софтуерни програми с отворен код, за да не се плаща допълнително.
Какъв е резултатът – само 19% от административните органи в България предлагат електронни услуги. За сравнение процентът в Естония е сто на сто т.е. няма нито една естонска администрация без електронно управление. Българската администрация събира от гражданите общо 5985 вида документи или удостоверения, за да предоставя услугите си. В Естония има единна платформа (X-Road) за обмен на данни както между отделните административни звена, така и между администрацията и гражданите.
Практическите измерения на положението с електронното управление са следните – в България трябват средно 453 часа, за да се подготвим и платим данъците си, което е 9 пъти повече време, отколкото в Естония. В България средно трябват 23 дни, за да си осигуриш необходимите документи и разрешителни за започване на бизнес, както и 262 дни средно за включване в електроразпределителната мрежа, което е 3 пъти повече време, отколкото в Естония. В Естония ти трябва 1 ден, за да си осигуриш необходимите документи за старт на бизнес. Освен това:
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
- 41 дни са необходими в България за получаване на оперативен лиценз – 2,5 пъти повече, отколкото в Естония;
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
- 16% от времето си българските мениджъри отделят за справяне с бюрократични разпоредби – 2,4 пъти повече, отколкото в Естония;
- процедурите за изграждане на склад в България са почти два пъти повече от тези в Естония;
На 29 ноември тази година Държавната агенция "Електронно управление" пусна на 29.11.2017 г. системата за електронно връчване. Вече всеки българин може да си направи пощенска кутия на държавен сървър и през нея да получава документи и услуги по електронен път. На този сайт администрациите трябва да направят профили на електронните си услуги, а гражданите ще могат да си направят кутия за електронно връчване на документи. За да стане това обаче, трябва да имат или електронен подпис, или персонален код от НОИ.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Всичко това води и до следните резултати по отношение на развитието на държавата. В България само 7% от гражданите и бизнеса са общували по електронен път с администрацията, а в Естония процентът е 70 на сто. В България 34% от хората никога не са ползвали компютър, а в Естония - само 8%.