Експерт: Задава се драстично увеличение на цените на горивата

02 август 2021, 07:55 часа • 3792 | прочитания

"През последната една година цените на горивата са се покачили средно между 20 и 25%. За изминалите шест месеца поскъпването е с 30 стотинки на литър", това обясни Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация. 

Още: Иде ли криза: Световната банка понижи значително прогнозата за българската икономика

Още: Хотелиерите по морето вдигат драстично цените за летния сезон

Той коментира актуалните цени на горивата.

"Единственото, което движи цената на горивата в България, това е цената на петрола. От август миналата година до ден днешен тя е почти двойна. От 40 долара, сега е близо 80. В същото време цените на горивата са се повишили с около 20%, което е напълно нормално, защото нефтът е около 1/4 от стойността на това, което плащаме на нашите бензиноколонки", добави той по БТВ. 

Според Бенчев увеличението на цените на горивата ще стане факт, заради административни разпоредби, идващи от Европа. 

Още: За какво тегли кредит българинът?

Още: Добромир Живков: Влизаме в еврозоната дори и със служебно правителство

Предстоящата Зелена сделка и предложението за нови минимални нива на акциза, които Европейската комисия се кани да приеме, ще доведат до това до година и половина – две цените на бензина у нас да стигнат 3,20, а на дизела – 3,40 лв. В средата на юли ЕК предложи план за горивата, който предвижда по-високи данъци за фосилните горива.

Аз се обръщам към нашите представители в Брюксел да защитават интересите на потребителите. Досега, доколкото знам, България е за неутралност при горивата, т.е. всички видове горива да се облагат еднакво, каза Бенчев.

,,Само това лято бензинът поскъпна с около 13 стотинки, но това се дължи на котировките на суровия петрол, които се покачваха през това време. Но горивата в България са с най-ниските цени в ЕС и четвърти в Европа. До края на годината, ако не се случи нещо изключително в геополитиката, цените ще се запазят на сегашните нива. Все пак се очаква скоро котировките да стигнат 80 долара за барел и ако това стане, бензинът ще поскъпне с още няколко стотинки'', завърши Бенчев

 

Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия

Още: Кристалина Георгиева посочи колко близо е светът до рецесия

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес