Водното трасе към порта на Ахмед Доган и други пристанищни съоръжения ще бъде реконструирано от държавата, за да могат да влизат по-големи кораби, стана ясно на конференция във Варна.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
"Плавателният канал, свързващ Черно море с Варненското езеро, ще бъде удълбочен с 2 метра и ще увеличи максималното газене на корабите на 13.5 метра. За проекта вече има осигурено финансиране и той може да бъде завършен до 2 години", заяви шефът на предприятие "Държавна инфраструктура" Ангел Забуртов, цитиран от Дарик радио.
Той не уточни стойността на проекта, но е възможно средствата да дойдат по линия на европрограмата "Морско дело и рибарство", по която има предвиден ресурс за изграждане и модернизиране на пристанища. Портът, в който инвеститор е почетният председател на ДПС Ахмед Доган, се намира на брега на Варненското езеро, непосредствено под ТЕЦ-Варна. На него някога се разтоварваха въглища за централата.
През 2017 г. фирмата "Сигда" на бившия транспортен министър Данаил Папазов купи неработещата централа с прилежащото ѝ пристанище от ЧЕЗ. Няколко месеца по-късно мажоритарният фирмен дял се оказа в ръцете на почетния председател на ДПС.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Практически удълбочаването е залегнало в стари стратегически документи. Досега обаче нямаше финансиране. За предстоящото прокопаване през май съобщи и министърът на транспорта Росен Желязков. Той обясни, че така ще се подобрят възможностите за развитие на терминалите във Варненското езеро, припомня в. "Сега".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Освен "Порт Доган" по водния маршрут са още съоръжения от държавното варненско пристанище, както и друга частна инфраструктура. Морски специалисти приветстваха принципно намеренията, но обясниха, че за да има полза от всичко това за терминалите на "Варна - Запад", удълбочаването следва да стигне до него. Географски портът на Доган - Папазов е по-близо до морето, затова има притеснения дали "случайно" парите за ремонта няма да стигнат само до прокопаване до ТЕЦ-а.
Това е поредният жест от страна на държавата към Доган, след като в началото на септември се разбра, че "Булгартрансгаз" ще инвестира над 1 млн. лв. в реконструкцията на станция "Страшимирово", която захранва ТЕЦ-а със синьо гориво.
Така на практика още догодина едновременно ще могат да работят и трите блока на централата. В момента в действие е само един от тях. ТЕЦ-ът всъщност не разчита основно на производството на електроенергия, а на приходите от студения резерв.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
През юни тази година Папазов покани журналисти да разгледат придобивките на ТЕЦ-а и обясни, че първоначалното намерение било "Сигда" да вземе само пристанището, но ЧЕЗ желаели да продадат и енергийните мощности. Макар Папазов да спомена, че Доган имал идеи спрямо ТЕЦ-а, стана ясно, че именно пристанището е в основната на бизнес идеята. Предвижда се модернизиране на кейовите места, изграждане на голям зърнен терминал и привличане на чужд инвеститор.
Топло и студено
Трудно тандемът Доган - Папазов може да се оплаче до момента от държавата. През лятото стана ясно, че ТЕЦ-Варна ще получи 26.5 млн. лв. за поддържане на т.нар. студен резерв до средата на 2020 г. Това означава, че централата на практика ще получава пари, без да работи - тя трябва да се включи единствено ако това се наложи - например при много студено време, когато потреблението е извънредно голямо и останалите мощности се задъхват.
Освен ТЕЦ-а на Доган пари за "ток на склад" вземат и редица централи, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки, чието име отново нашумя покрай горенето на отпадъци. Пари за студен резерв получават "Бобов дол", "Марица 3" и "Топлофикация-Русе". Със символичен дял със студен резерв тази зима ще участват и държавната "Марица-изток 2", както и "Биовет" на братя Домусчиеви.