Да не се харчат повече пари, да няма държавни гаранции – това са част от условията на държавата да продължи проекта "Белене". Изхарчени са над 3 млрд. лева и трябва да се направи нещо – Народното събрание трябва да вземе решение какво ще се прави с оборудването от "Атомстройекспорт", което стои от миналото лято. Това заяви бившият директор на АЕЦ "Козлодуй" и депутат от ГЕРБ Валентин Николов.
Още: В Сърбия треперят ще им спре ли България руския газ
Още: Държавата тупа топката с хартиената фабрика в Стамболийски
Николов отрече думи на Бойко Борисов от първия му мандат, че е опасно да се строи АЕЦ в Белене заради Врачанския разлом. С тези думи публично тогава Борисов оправда спирането на проекта. Централата е минала всички стрес тестове, увери той, като обясни, че стрес тестовете били направени през 2011 година. На резонния въпрос на Нова телевизия защо Борисов през 2012 година заговори за сеизмичен риск, Николов отговори, че всъщност причината е стойността и обясни, че мотивите били записани в решението на Министерския съвет отпреди 6 години.
Белене е земетръсна зона, но проектът може да издържи на рисковете, повтори Николов. Когато си премиер на една държава и не ти е изяснен проект от такъв мащаб, трябва да вземеш решение притиснат, внуши депутатът от ГЕРБ, който посочи, че проектът бил лошо конструиран и че RWE се е изтеглила т.е. нямало е стратегически инвеститор. Сега, за да няма спекулации, се търсел стратегически инвеститор и нямало да има договор за задължително изкупуване на произведения ток от държавата.
Според енергийния експерт Атанас Тасев въпросът за сеизмичността в района е интересен. Той припомни, че геолозите категорично казали, че там има по-висока сеизмичност, но няма разлом. Много е любопитно как тези хора, които спряха проекта през 2012 година, сега го рестартират. По думите на Тасев централата може да излезе на печалба след пет години, а след 15 да дава невероятен паричен поток.
Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?
Николов отрече, че някой е натиснал България геополитически, за да се строи АЕЦ "Белене". Той коментира и, че АЕЦ "Аккую" нямало да дава ток например за Истанбул -заради инфраструктурни пречки, а за азиатската част на Турция т.е. България нямало да загуби турския пазар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?
Твърдо против
Всички тези разходи ще ги плащат децата и внуците ни. Беше очевидно че се върви към притопляне на проекта, по начина, по който правителството реагира след решението на абритража. Арбитражът ни осъди само за оборудването, но каза, че няма подписан окончателен договор. В този състав на Народното събраниея няма никакво съмнение че това решение ще мине и после тежко ни и горко. Това каза в коментар за вдигането на мораториума на АЕЦ "Белене" бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков в интервю за bTV.
Според него ако никой не компенсира разликата в цената на тока от "Белене" и пазарната, не след дълго централата ще стане собственик на кредиторите си: "Ние искаме ли предварително да участваме в нещо където ще си загубим вноската", попита Трайков.
Още: Цената на природния газ в Европа пресече психологическа граница
Още: Цената на петрола продължава да се движи в изненадваща посока
Той е убеден, че около проекта има цяла вселена от рискове и неизяснени въпроси. Трайков каза, че всички анализи по проекта са правени преди трагедията във "Фукушима" и нарастването на риска от терористични актове.
Припомняме, че съгласно доклад на БАН проектът „Белене” ще е рентабилен само ако за него не бъдат похарчени над 10,5 млрд. евро. В пълния доклад на БАН обаче има откровени несъответствия – например аргументът, че на България ѝ трябва нова ядрена мощност, защото към 2040 година у нас ще има около 8,463 млн. души. Според НСИ населението през 2040 година ще е най-много 6,378 млн. души и още по-малко според ООН. Коментар относно спорните моменти в доклада на БАН вижте ТУК!
Изглежда дебела сметка, която пак ще платим ние, а не вие - така водещият на сутрешния блок на Нова телевизия Виктор Николаев се обърна и към Валентин Николов, а депутатът от ГЕРБ каза, че "ние" сме всички българи.