Цената на платината скача с над 20% от края на септември досега и тя е на път да отбележи най-доброто си тримесечие от 2009 г. насам, съобщава CNN, цитирано от БТА.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
От 2019 г. насам Китай внася огромни количества платина, което води до ограничения при предлагането на добития ценен метал в останалата част от света, според Световния съвет за инвестиции в платина.
ОЩЕ: Revolut стартира функцията за търговия с платина и паладий
Базираната в Лондон организация очаква през 2023 г. да настъпи дефицит в предлагането на платина, като търсенето ще нарасне с 19 процента, а предлагането - само с 2%. Търсенето на платина в индустриалната сфера ще се увеличи с 10% в сравнение с 2022 г.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Прогнозите са, че ще продължи да се увеличава търсенето на ценния метал за нуждите на автомобилостроителната индустрия през идната година. В бижутерийния бизнес то се очаква да остане без промяна, се казва в съобщение до медиите на Световния съвет за инвестиции в платина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Платината е повишила стойността си с 9% през 2022 г., по данни на Ройтерс, което я прави по-изгоден актив в сравнение с други ценни метали. Златото губи около 1% от стойността си, среброто се повишава с приблизително 3%, а паладият се понижава с 4%.