За два дни двама чужди инвеститори се оттеглиха от България, а бизнесът им се поема от родни компании. И двете сделки са в търговията на дребно и са с вериги магазини.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Първо стана ясно, че белгийската компания "Делез груп" продава българските си магазини "Пикадили" на фирма, свързана с един от най-големите производители на пилешки продукти "Градус". По-късно пък беше съобщено, че собственикът на веригата за техника "Технополис" купува обектите на германската "Практикер" у нас. Цена и за двете сделки не бе обявена, пише вестник "Труд".
Купувачът на "Пикадили" е българското дружество "АП Март", което е в процес на регистрация. То има предварително споразумение с "Делез груп" за придобиване на 54-те хранителни магазина в България. Сделката ще бъде финализирана след одобрение от Комисията за защита на конкуренцията. Собственици на "АП Март" са Ангел Ангелов и Петър Дудоленски. Ангелов е син на собственика на старозагорската компания "Градус" Иван Ангелов. Дудуленски се занимава с недвижими имоти. След приключване на сделката новият собственик ще обяви стратегията си за развитие на веригата. Очаква се това да стане до юни.
Приходите на "Пикадили" за 2012 г. са 194 млн. лв. От централата на "Делез груп" в Белгия обясниха, че продават магазините у нас, защото искат да се фокусират върху пазари, на които имат водещи позиции.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Новината за продажбата на "Практикер" беше съобщена от купувача "Видеолукс Холдинг". Дружеството е с български собственици и притежава веригата "Технополис". И за тази сделка купувачът има предварителен договор с "Практикер Германия" за 9-те магазина у нас. Според последните публикувани официално данни приходите на хипермаркетите за 2012 г. са над 92 млн. лв. Окончателната сделка ще бъде финализирана след одобрение от Комисията за защита на конкуренцията.
От съобщението става ясно, че новият собственик планира да развива веригата, в която работят около 600 души.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Сделката за българския бизнес на "Практикер" беше очаквана, тъй като германският собственик обяви фалит през лятото на миналата година и започна да разпродава активите си. Вече беше обявена продажбата на подразделенията в Румъния и Украйна, уточнява още изданието.