Министерството на финансите официално съобщи, че България е спечелила 7 арбитражни дела, по които към страната ни е имало претенции за над 1,5 млрд. евро.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Два от по-известните арбитража касаят едно от ЕРП-тата, както и КТБ. В "енергийния" случай става въпрос за ЕВН (EVN) и претенциите на дружеството, че държавата ни е нарушила договора за взаимна защита на инвестициите с икономически необосновани решения при регулирането на цените на тока, който идва от EVN. Делото е заведено от австрийската компания през 2013 година, а претенцията е за 850 млн. евро. В САЩ са отхвърлени всички искове на ЕВН срещу България като неоснователни и не е присъдено обезщетение. Няма и споразумение по това дело, уточнява финансовото министерство.
Що се отнася до КТБ, става въпрос за делото по казуса с Оманския държавен фонд. През декември 2018 година фондът се е отказал от исковете срещу България. Делото беше заведено от султаната през 2015 година, като акционер в КТБ. Оманците казваха, че страната ни е нарушила стандартите за третиране на чуждестранни инвеститори, поставяйки под специален надзор КТБ и отнемайки лиценза ѝ. Претенцията беше за 80 млн. евро. Припомняме, че фондът искаше да има преструктуриране на банката, но според БНБ така и не представи план за това.
Едно от заключенията на станалия вече ясен доклад на Временната анкетна комисия за проверка на фалита на Корпоративна търговска банка касае точно миноритарните акционери в КТБ, един от които е Оманският фонд. Според доклада миноритарните акционери в КТБ не са упражнили достатъчен контрол.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ