България и Сърбия проучват възможността за изграждане на нова тръба за пренос на природен газ с капацитет от 10-12 млрд. куб. метра газ годишно. Това е отделен проект от плановете за интерконектора и е свързан с плановете на страната да транзитира газ от "Турски поток".
Това коментира пред журналисти изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Георги Гегов след заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на което беше обсъден 10-годишният план за развитие на дружеството, предаде Investor.bg.
След като премине през територията на България, газът от "Турски поток" ще бъде транзитиран през Сърбия, Унгария и до газовия хъб "Баумгартен" в Австрия. Това до голяма степен копира трасето на "Южен поток", който трябваше да влезе в България по дъното на Черно море.
Гегов поясни, че в момента се обсъжда входната точка на природния газ за реализацията на тези планове и дори не изключи сценарий това да бъде Варна. Другият обсъждан вариант е тези 10-12 млрд. куб. метра да пристигнат през отклонение на "Турски поток" през българо-турската граница.
Преговорите с руската "Газпром" за запазване на позициите на България на транзитен център текат с пълна сила - вчера представители на компанията са били у нас, за да обсъдят различните сценарии.
По-късно днес премиерът Бойко Борисов ще обсъди въпроси с регионално значение със своя гръцки колега Алексис Ципрас и сръбския президент Александър Вучич. За какво точно ще разговарят и как ще се реализира идеята за газовия хъб "Балкан" прочетете в Expert.bg.