Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България и Южна Корея ще подпишат Меморандум за стимулиране на инвестициите

07 декември 2023, 12:04 часа • 1120 прочитания

България и Южна Корея ще подпишат Меморандум за двустранна търговия и стимулиране на инвестициите. Това се разбраха на среща в Сеул министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов и министърът на търговията, индустрията и енергетиката на Република Корея Ан Дукгюн.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Търговският министър на Южна Корея отправи предложението към българския министър по време на срещата. Със споразумението ще бъдат положени основите за активизиране на икономическото сътрудничество между двете страни през следващите години.

Още: България иска да привлече повече корейски инвестиции

Южна Корея има подобни споразумения само с 8 държави

"Оценяваме високо предложението. Добра възможност то да бъде подписано е на заседанието на българо-корейската Комисия за икономическо сътрудничество, което ще се проведе през 2024 г. в България", посочи Богданов. На срещата стана ясно, че Южна Корея има подобни споразумения само с осем държави, сред които са ОАЕ, Унгария и други.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Двамата разговаряха още за подобряване на двустранното сътрудничество в сектори като промишлеността, ядрената енергетика и производството на водород. Богданов и Ан се договориха за партньорство в сферата на възобновяемите енергийни източници, въглеродно - неутралните индустриални зони и производството на електрически автомобили. Министрите обсъдиха възможностите за сътрудничество с корейски компании в тези направления.

"България има ключова роля в енергийния сектор в региона. Можем да постигнем стратегически партньорства в развитието на възобновяемите енергийни източници, допълни Богданов. Той обяви, че страната ни има огромен потенциал да се превърне в хъб за системи за съхранение на енергия, като корейски компании могат да участват в процеса, за да се изгради този капацитет.

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

По време на срещата българският министър подчерта, че цени високо подкрепата на Южна Корея за приемането на страната ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

"България и Южна Корея са стратегически партньори. Искаме да активизираме двустранните икономически отношения. Предвид икономическите и геополитическите предизвикателства в световен мащаб, трябва да бъдем отворени към нови партньорства", заяви министър Богданов и подчерта, че страната ни има стратегическо географско разположение и може да бъде врата към Европа на корейските компании.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Още: И в следващите 50 години японците ще произвеждат българско кисело мляко

Сътрудничество в отбраната

По време на официалната си визита в Южна Корея министърът на икономиката и индустрията и представителите на Сдружението „Българска отбранителна индустрия” проведоха разговори и с ръководството на КDIA – Корейската асоциация на отбранителната индустрия. Те обсъдиха възможности за сътрудничество в процеса по модернизиране на българската военна индустрия. Предложено бе да бъде подписано споразумение между двете организации и активизиране на партньорството във високите технологии, свързани със сателити, дронове и разработване на приложения в отбраната.

Разгледани бяха и възможностите за съвместна програма за производство на боеприпаси по стандарт на НАТО, както и посещение на корейски компании по време на военното изложение „Хемус 2024“ у нас.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес