Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БТТП видя "дисбаланс" в увеличението на заплатите и производителността - било 6:1

16 април 2018, 15:00 часа
Реклама

През 2017 година разходите за труд т.е. заплатите в България са се увеличили над 6 пъти спрямо производителността на труда. Това посочва Българската търговско-промишлена палата (БТТП), цитирайки данни на Евростат.

Според статистиката, през миналата година разходите за труд са скочили с 11%, а производителността – само с 1,7%. Това отрежда на България девето място що се отнася до ръста на производителността на труда в ЕС през миналата година. Всъщност увеличението на нашата производителност е два пъти по-голямо от средното за ЕС, което е 0,8%.

Що се отнася до увеличението на заплатите, то било най-голямото в целия ЕС, с изключение на Румъния, казват от БТТП. Заплатите са се увеличили с 12,9%. В основната си част на разходите за труд това са разходи за заплати, които формират около 81%, а останалите са разходи за социални и здравни осигуровки и данъци (около 19%). Влияние върху ръста на разходите за труд оказва и увеличената минимална заплата (вече е 510 лева). Осигуровките също бяха увеличени с 1% и това даде отражение също в нарасналите разходи за труд, посочват от бизнес организацията.

Именно заради тези увеличения, от БТТП казват, че било важно "да няма дисбаланси" и увеличенията да са колкото се може по-близки. От палатата напомнят, че средната работна заплата в България в края на 2017 година достигна 1095 лв., а за София надвишава 1476 лева.

Actualno.com направи кратка справка какви са покупателните способности в ЕС – т.е. какво бихме могли да си купим с доходите си. По данни на Евростат към 2016 година, най-бедният регион в Европа е български – Северозападна България. Получаваните доходи там като покупателна стойност покриват едва 29% от средното за ЕС ниво. В България твърдо няма регион, който да покрива средната покупателна стойност в ЕС, а в топ 10 на най-бедните региони в Европа влизат още Северения централен район на България (34% покупателна стойност) и Североизточна България (39%). Средната покупателна сила в България е едва 49% от средната за ЕС.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес