Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БСК вече недоволства ако стане така, че минималната работна заплата се определя от ЕС

29 октомври 2020, 11:54 часа • 9727 прочитания

Всяка инициатива в ЕС за минимална работна заплата трябва да зачита изцяло националната компетентност на отговорните държавни органи и автономността на социалните партньори по отношение определянето на заплатите. Това е основата на позиция на Българската стопанска камара (БСК), която работодателската организация е изпратила под формата на писмо до премиера Бойко Борисов. Писмото е подписано от председателя на БСК Радосвет Радев.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Съгласно позицията, когато говорим за минимална работна заплата, следва на първо място това да е вътрешен въпрос за всяка държава и да е съобразено с работодателите и синдикатите.

БСК всъщност не одобрява предложението на ЕК по въпроса. "Отбелязваме, че ЕК декларира, че нейната цел е да подкрепи социалния диалог и колективното трудово договаряне в ЕС и че е намерила начин да защити автономията на националните социални партньори по отношение на преговорите за заплати. В действителност, приемането на направеното предложение би довело пряко до обратен негативен резултат".

Според БСК, ако се приеме евродиректива, то ще се понижи гарантираната съгласно Договора за ЕС „защита на автономията на националните социални партньори по отношение на определянето на заплатите“. БСК счита, че като има правно обвързващ текст, то Европейският съд ще отсъжда по изцяло национални и браншови колективни договори. "По този начин се накърнява основна характеристика на социалния диалог в Европа - независимото колективно договаряне между представителните организации на работниците и служителите, и работодателите", казват от БСК.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

"Европейските предприятия са изправени пред безпрецедентно предизвикателство да оцелеят в ситуацията на криза, причинена от COVID-19. Вместо подпомагане на икономиката на ЕС за бързо и мащабно възстановяване, подобна директива на ЕС ще отслаби възможностите за запазване на заетостта в икономически депресивни райони и на най-уязвимите социални групи, както и повишаването на продуктивността. Механизмите за определяне на минималната работна заплата не следва да бъдат политизирани и използвани като инструмент на социалното подпомагане. Заплатата е предназначена да възмезди положения труд за получените резултати и качество, като това е определено в Конституцията на Република България. Производителността на труда и подобряването на позицията на националното производство във веригите на стойността следва да бъдат основен двигател за увеличаване на заплатите", пише още в писмото на БСК. С други думи, камарата вижда производителността като първи мотив за увеличение на възнаграждения.

Идеята на ЕК започна да се избистря още в началото на тази година – можете да си припомните ТУК, а в началото на юни Брюксел посочи, че България, заедно с Румъния и Естония, са единствените държави в ЕС, в които не са установили със закон никакви критерии за актуализиране на минималната работна заплата. Точно тогава стана ясно, че ЕК вече е убедена, че минималната работна заплата трябва да е въпрос, който да бъде решен на паневропейско ниво – въпросът е дали чрез директива с въведени минимални стандарти и задължения към националните власти, или само чрез препоръки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес