"Целта е да направим проектът за магистрала "Хемус" необратим. За радост промените в Закона за държавната собственост минаха в парламента. Надявам се, че президентът няма да им наложи вето. Сега ще можем да строим, а при отчуждителните процедури в съда ще се решават евентуалните спорове със собствениците за цената на земята. Ако те не са съгласни с нашата цена от 300-400 евро на квадратен метър и съдът отсъди 1 000 евро, ние ще ги платим, но през това време ще се строи". Това заяви тази сутрин премиерът Бойко Борисов на мястото, където трябва да бъде пътният възел от магистрала „Хемус” между Плевен и Ловеч. Той инспектира началото на строителните работи заедно с вицепремиера Томислав Дончев, финансовия министър Владислав Горанов и зам. министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
По информация на Actualno.com, огромна част от земята, през която трябва мине магистралата, не е отчуждена и процедурите не са завършени. Има неофициални данни за над 95% неотчуждена земя.
"Това е краят на отсечката, която стартирахме преди две седмици – краят на 56-километровия участък. От тук сближаваме лъча по посока Ябланица – с три участъка и шест подучастъка. Да сме живи и здрави до края 2020 г. тук ще има магистрала и ще започнем строителството ѝ към Велико Търново", поясни Николай Нанков.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
"Ще видите като дойде до тук магистралата как ще е различно и за Ловеч, и за Плевен, и за Севлиево. С "Хемус" брутния вътрешен продукт в този регион ще се вдигне с минимум 10 процента. Обходният път на Ловеч става добре. Стигне ли магистралата до тук догодина, трябва да се прави обходен път и на Плевен", каза още премиерът Борисов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Той допълни, че тол системата е справедлива. Въпросът е да се направи така, че тежкият трафик над 3,5 тона, който най-много износва пътните съоръжения, да си плаща. И с тези пари да се поддържат старите пътища.
"Ей, сега минах по мостовете на "Хемус" – 37-38 години не са пипани. Дори частични ремонти не са правени. Иначе на приказки са много силни всички. На практика правим нови мостове, защото от колоната до горе основното съоръжение всичко се прави на ново", заяви още министър-председателят.