Българската народна банка (БНБ) ще усили контрола по отношение на кредитите, които търговските банки отпускат на свързани с тях лица. Това решение е взето от Управителния съвет (УС) на БНБ.
Съгласно решението, цитирано от в. "24 часа", на всеки 3 месеца трезорите задължително ще се отчитат пред БНБ за такива новоотпуснати заеми. За целите на отчетността размерът им ще се определя по брутната им балансова стойност, предвижда наредбата. Въвеждат се изисквания към вътрешните правила и процедури на банките, по които те ще се одобряват, следят и контролират. Така и банките, и банковият надзор ще следят рисковете, свързани с този вид кредитиране.
Според правилата един заем се определя като "вътрешна експозиция", когато получатели на вземането са администратори на банката, акционери с над 10% дял в нея, фирми, чиито представители са членове на управителния или надзорния съвет на банката, която отпуска заема.
По специалния ред ще се кредитират и фирми, собственост на съпрузи, братя, сестри и роднини по права линия на собственици или мениджъри в банката. Изискванията ще се прилагат и към компании, в които банката кредитор участва в управлението или има мнозинство.
Под лупа ще се контролират и заеми към посредници, които действат за сметка на свързаните лица.
Целта на надзорната мярка е да не се допусне концентрация на кредитната дейност в определени свързани лица, както и да се пресекат практиките за източване на банки чрез раздаване на заеми на свързани с нея кредитор лица. Няма да се допуска договаряне на по-изгодни условия за отпускането на заема, отстъпки при гаранциите за него или при инструментите за погасяването му.
Припомняме, че именно кредитирането на свързаните лица в България беше посочвано на няколко пъти от ЕК и МВФ като причина за тревога. Последният такъв случай беше когато Брюксел ни включи в списъка със страни с прекомерни макроикономически дисбаланси. През тази година излязохме от този списък, макар и на много тънък косъм. Припомняме и, че през тази седмица финансовият министър Владислав Горанов официално внесе писмо, че България иска да влезе в чакалнята на еврозоната и в Банковия съюз на ЕС.