Поредна вълна на увеличение на банкови такси започна в началото на лятото. Част от финансовите институции вдигат двойно тарифата си за услугите, които извършват при посещение на клиентите в офис. Поскъпването е най-вече за откриване на банкови сметки и внасянето на пари по тях, както и месечните такси за поддържане на банкови сметки. Някои банки въвеждат нови такси за услуги, които доскоро са били безплатни, пише в. "Сега".
Още: Минималната заплата – две засега, зависи какво работиш
Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.
От 8 юни една от големите банки - ДСК, вдигна двойно таксата за откриване на разплащателна сметка в офис на банката. Така вместо 2 лв. ще се заплаща 4 лв. за стандартна разплащателна сметка с диференцирано олихвяване. Същата е промяната и за откриване на сметка в пакет с дебитна карта. Откриването на безсрочен влог вече се таксува с 6 лв. при доскорошни 2 лв.
С 15 лв. скача еднократната такса за доверителна (ескроу) сметка при кредитиране на физически лица по сделки за покупка на недвижими имоти. Така новата комисиона вече е 30 лв.
С по-лека стъпка поскъпва откриването на платежна сметка в офис на банката - от 1,51 лв. става 1,56 лв. С 0.60 лв. се вдига месечната такса за поддържане платежна сметка. ДСК въвежда и дневна такса за внасяне на пари по платежна сметка в офис на банката до 3 200 лв. от 0,86 лв.
Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море
От 1 юни Райфайзен банк вече вдигна редица свои услуги. Таксата за поддържане на разплащателна сметка е увеличена с 0.50 лв. и тя стана 4,50 лв. Тегленето в брой от разплащателни, спестовни и специални сметки за суми до 2000 лв. вече струва 0,5% или мин. 6 лв. на транзакция. Досега този комисиона беше 5 лв. на транзакция. С 0,1% се вдига и таксата за теглене над 2000 лв., така тя вече ще бъде 0,7%. По-високи комисиони ще се заплаща и при внасяне по каса от трети лица към клиент на банката. Поскъпват вътрешнобанковите преводи на хартия, наредени от разплащателни, спестовни или специални сметки
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност
Още: Швейцарска кантора ще помага: Не сме плащали шест месеца такси на "Боташ"
Доскоро безплатната услуга на Райфайзен банк внасяне на пари по сметка, обслужваща кредит или по кредитна карта вече се таксува с 2 лв. С 1 лев се вдигат таксите за поддържане на сметки "За заплата" и "За всеки ден".
Такси вдигат и някои от малките банки, които доскоро се въздържаха от това за разлика от големите финансови институции с многобройна клентска маса.
Токуда банк съобщи, че от 27 юли скача таксата за откриване на разплащателни сметки без карта, така вместо 2 лв. тя става 4 лв. Вече ще се заплаща такса от 1 лев за внасяне на пари от каса от титуляр и упълномощено лице по сметка до 3000 лв. Комисионата за теглене на пари от сметка за суми от 3000 лв. до 30 000 лв. ще бъде от 0,50%, вместо 0,45%. За суми над 30 000 лв. таксата ще бъде 0,60%, а не 55%.
Още: Мерц би подкрепил преговори за споразумение за свободна търговия със САЩ
От 50 лв. на 200 лв. става таксата за предварително проучване, разглеждане на документи и становище относно приемане или отказ за обслужване като клиент на чуждестранни физически лица.
Междубанковият превод през БИСЕРА на хартия от 3,50 лв. се вдигат на 5 лв., през системата РИНГС - 20 лв., а не 19 лв. Вдига се и онлайн преводите, които вече ще струва 2 лв.
През май БАКБ и ЦКБ вече вдигнаха тарифата си за най-ползваните банкови услуги.
Месечната такса за разплащателна сметка без карта в БАКБ бе повишена с 0.30 лв. и вече е 3,50 лв. БАКБ вдигна с 0,50 лв. комисионата за внасяне на пари по всички видове сметки до 3000 лв. Така новата такса става 1 лв.
По-скъпо ще се заплаща и за услугата теглене до 2000 лв. от разплащателни, набирателни, специални сметки, спестовен влог, детски влог и депозитни сметки. Така вместо 3,50 лв. ще се заплаща 4,50 лв.
От 18 май ЦКБ увеличи с 1 лев таксата за вътрешнобанкови преводи между сметки на един и същи клиент в банката от офис. С 1 лв. повече се заплаща от офис и преводът между сметки на различни клиенти в банката и вече се заплаща 3 лв.
Повече по темата четете ТУК.