България е на седмо място в ЕС по темп на икономически растеж. Това констатира Институтът за икономически изследвания към Българската академия на науките (БАН), представяйки ревизираната си прогноза за българската икономика.
Според очакванията на експертите от БАН, през тази година България ще отчете 2,9% икономически растеж. Това е с 1% по-смела прогноза, отколкото предишното предвиждане. През 2017 година БАН чака 2,2% растеж на икономиката ни, а през 2018 година – 2,7%.
"Самите ние сме изненадани от повишението, тъй като няма видими индикатори за него, освен евентуално данните за туристически сезон и добрата селскостопанска година", коментира резултатите доц. д-р. Виктор Йоцев.
Експертът уточни, че растежът не е устойчив, тъй като е в условия на задържани темпове на износ и намаляващ внос. "Ако преди проблемът беше, че имаме какво да изнасяме, но нямаме пазари, сега сме в обратната позиция – няма продукция", заяви доц. Йоцев. Затова той смята, че едва ли можем да разчитаме на износа като силов двигател на растежа. "Устойчиво е да виждаме нарастващи обеми на вноса, което създава заетост, доходи. В дългосрочен план растежът на България винаги е бил свързан с обема на вноса", заяви Йоцев.
Относно пазара на труда прогнозите на икономистите от БАН не се променят спрямо пролетта. Тенденцията остава възходяща – заетостта нараства, особено в сектори като промишленост, търговия и услуги.
От началото на 2016 г. ръстът на външния дълг е 1,5 млрд. лева. Значително увеличение има в публичния сектор, за сметка на това в частния се наблюдава 1,6 млрд. лева спад. За това заслуга имат най-вече търговските банки, при които намалението на дълга е 519 млн. лева. Анализаторите очакват до края на годината или в началото на следващата да има нова емисия външен дълг.
Какво е положението във фискалния сектор на България - научете в Expert.bg.