Аварийно спиране на "Козлодуй", всичко е наред. ДПС пита кой и колко ще плаща "Козлодуй" да приеме "Белене"

22 януари 2021, 08:03 часа • 7462 | прочитания

Малко след 1:00 часа тази нощ е имало авария, довела до спиране на V-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". Причината била "технологична операция", като се е задействала автоматичната защита. Проверени са всички системи, няма нищо притеснително и се очаква скоро V-ти блок да заработи. Това заяви депутатът от ДПС Рамадан Аталай, който е член и на енергийната комисия в парламента.

Още: Кристалина Георгиева обясни как МВФ вижда новите мита на Доналд Тръмп

Още: България ще има общо зелено бъдеще с Азербайджан, Турция и Грузия (СНИМКИ)

По принцип ДПС е против ядрената енергетиката – нямаме против действащите мощности. Но, всичко, което следва да се строи оттук-нататък, трябва да кореспондира със зеления пакет на ЕС. Новото производство трябва да бъде съобразено с необходимости, подчерта Аталай в отговор на въпрос на БНТ за бъдещето на оборудването за АЕЦ "Белене".

Ако 2009 година не беше спрян проектът "Белене", щяхме вече да имаме централа с два блока, настоя депутатът. Кой ще плати, откъде ще дойдат парите – имам чувството, че такива централи ги редим от Видин до Силистра. В края на краищата никой не извади парите, необходими за строежа на двата блока, каза Аталай. И попита, след като се мести оборудването в АЕЦ "Козлодуй", кой ще плати? "Опасявам се, че ще е самата централа", заяви той. По сметките на министър-председателя единият блок струва 10 млрд. лева.

"Това са едни мечти, едни предизборни послания или ако не са, са определени претенции на производителите на ядрени съоръжения", каза Аталай.

Още: Най-големият форум на креативната индустрия в България идва с 25-ото си издание

Още: Франция иска ЕС да удари технологичните компании на САЩ

По какви правила ще строят АЕЦ "Белене" – нито на депутатите, нито на правителството им е ясно, заключи депутатът от ДПС, който открито обърна поглед към варианта "Белене" да не се строи.

Законови промени

От 1 юни, 2021 година сме приели ангажимент, че всичко като ток ще е на свободния пазар. Какво правим след това – затова предложих НЕК да не бъде повече обществен доставчик, заяви Аталай. Предложението му за поправка в Закона за енергетиката беше отхвърлено вчера, 21 януари. Аталай се възмути и, че всички енергийни експерти в България защитават т.нар. американски централи (Мариците) със съждения, че ако НЕК не бъде обществен доставчик, няма да има гаранция, че договорената енергия от централите ще се изкупува от електроразпределителните дружества и те може да фалират – съответно затваряне на въглищни централи ще довед до проблеми в миньорския сектор.

По думите му, за ТЕЦ 1 (AES Гълъбово) дължим 300 – 400 млн. лева, а ТЕЦ 3 (КонтурГлобал) сме надплатили 300 – 400 млн. лева. ТЕЦ 1 иска още 1 млрд. лева отгоре – но така надхвърляме механизма за капацитет, който урегулира разликата между договорената цена и пазарната цена.

Още: Forbes обяви кой е най-младият милиардер в света

Още: Цената на петрола се повлия от решение на ОПЕК+ и от митата на Тръмп

Що се отнася до това дали поправката за НЕК не облагодетелства Ахмед Доган и ТЕЦ "Варна", Аталай отрече.

Още: Правителството прие, че 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй" може да се правят с оборудване за "Белене"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес