Глаголицата е първата българска азбука, която по-късно е заменена от азбуката, която употребяваме днес – кирилицата. Преди да обсъдим защо кирилицата заменя глаголицата, нека си припомним историята на създаването на първата българска азбука.
Докато годината на създаването ѝ все още поражда спорове и няма единомислие дали е 862 година, или 855 година, то името на създателя ѝ и уникалността ѝ са неоспорими – филологът Константин-Кирил Философ, съумял да облече всеки звук в буква, създавайки оригинална графична система – глаголицата. Доказателство за авторството и че именно глаголицата е първата ни азбука крие Залцбургския меморандум от 871 г.
В него е записано, че се е появил в Панония с „новооткрити славянски букви“. За глаголицата са характерни съчетанията шт, жд, употребата на дателен притежателен падеж вместо родителен. Глаголицата процъфтява в книжовните средища край Охрид, Преслав и Плиска. Именно в Преслав е създадена и втората старобългарска азбука – кирилицата в края на ІХ век.
История на кирилицата
За да разберем по-добре защо кирилицата заменя глаголицата, следва да научим повече за историята ѝ. 24 букви от гръцки – толкова съдържа кирилицата, както и 14 знака, които са близки до тези на глаголицата и съответстват на чисто българските звукове Б, Ж, З, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, Ь, Ю, Ы. Докато авторът на глаголицата е известен и неоспорим, то името на създателя на кирилицата поражда спорове, като според някои автори е Климент Охридски – теза, тотално отхвърлена от други.
Известно е, че след създаването на кирилицата тя се употребявала съвместно с глаголицата за определено време, като глаголицата намирала приложение по време на тази съвместна употреба основно за църковните книги, а на кирилица се пишели светските, след което кирилицата взела превес над глаголицата. Отговорът на въпроса защо кирилицата заменя глаголицата е свързан с трудността на глаголицата.
Кирилицата се оказва по-лесна, в което се корени причината за превеса, който взима над глаголицата и отговора на въпроса защо кирилицата заменя глаголицата. През 1945 година от кирилицата са премахнати буквите Ѣ и Ѫ и тя добива вида, който познаваме и използваме днес.
Защо кирилицата заменя глаголицата?
И при кирилицата (подобно на глаголицата, въз основа на която е създадена) на всеки звук съответства буква. Тъй като следва принципа на глаголицата и е създадена на нейна основа, кирилицата е кръстена на името на създателя на глаголицата – Кирил Философ.
Оказва се, че кирилицата е по-лесна за писане от глаголицата – причина, поради която глаголицата е изместена от кирилицата в края на Х и началото на ХІ век. Фактът, че е по-лесна, е достатъчна причина, за да вземе превес над глаголицата. Кирилицата е призната официално и като третата азбука в Европа след гръцката и латинската. Годината, в която се случва това, е 2007 и не е случайна – това е годината на приемането на България, родината на кирилицата, факт, който е безспорен и повод за гордост, в Европейския съюз.