Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли с какво се хранят миризливките

01 април 2024, 14:45 часа

Миризливките, известни още като смрадливки или вонещици, са насекоми от семейство Pentatomidae, което обединява над 7000 вида. Паломена прасина (Palomena prasina) е един от най-разпространените видове в България, известен със своя ярко зелен цвят и способността си да излъчва неприятна миризма при заплаха.

Какво представляват миризливките?

Тези насекоми са големи и овални, достигайки до почти 2 см в дължина. Когато са в опасност, те изпускат миризма от специализирани жлези, разположени на тяхното тяло, което им служи за защита срещу хищници.

Ето защо не трябва да убиваме миризливка, когато я видим

Размножаване на миризливките

Процесът на размножаване при миризливките започва през пролетта и продължава през лятото и есента. Женските снасят яйца от долната страна на листата, които са началото на сложен жизнен цикъл, включващ няколко фази на развитие от нимфи до възрастни индивиди.

миризливка

С какво се хранят миризливките?

Миризливките се хранят с плодове и зеленчуци като краставици, тикви и домати. Нимфите най-често атакуват листата, стъблата и плодовете на растенията.

Опасни ли са миризливките?

Въпреки че миризливките не са пряко опасни за човека и не пренасят болести, те могат да нанесат сериозни щети на растителните култури.

Против миризливки по доматите: Кои препарати са най-ефективни

Интересни факти за миризливките

Промяна на цвета: Възрастните миризливки могат да променят цвета си в зависимост от сезона.

Миризливи гости: През студените месеци, хиляди миризливки нахлуват в домовете в търсене на убежище.

Комуникация чрез антени: Миризливките комуникират помежду си чрез антените си.

Миризливките, въпреки неприятната си миризма, са важна част от екосистемата, като участват в процеса на опрашване и са източник на храна за други видове насекоми. Важно е да се разбере тяхната роля в природата и да се намерят балансирани методи за контрол на техните популации, особено когато става дума за защита на земеделските култури.

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес