Най-голямата търсачка в света стартира през 1996 г. под името BackRub.
Още: Стихотворение на деня, 6 януари, от Дамян Дамянов
Още: Всяка баба знае: Ето какви са тайните на най-пухкавата баница
Две години по-късно нейните създатели Лари Пейдж и Сергей Брин решават да преименуват търсачката, както и целия си бизнес, на Google.
Името ѝ е свързано с думата „гугол“ (googol) – именувано число в математиката, равно на 10 на степен 100 или на 1 със сто нули.
Още: Кои са най-подходящите ястия за червено вино
Още: Топ 30 фрази за любовта и раздялата, които всеки разбира по трудния начин
През 1938 г. американският математик Едуард Кеснер (Edward Kasner, 1878—1955) се разхождал в парка с двама свои племенници и обсъждал с тях големите числа. В хода на разговора станало дума за число със сто нули, което нямало свое име. Единият от племенниците, деветгодишния Милтън Сирота (Milton Sirotta), предложил да нарекат това число „гугол“ (googol). През 1940 г. Едуард Кеснер съвместно с Джеймс Нюман написал научно-популярната книга Mathematics and the Imagination („Математиката и въображението“) („New Names in Mathematics“), където и разказал за числото гугол.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Честваме Ивановден на 7 януари: Традиции, обичаи и трапеза
Гугол е с около 20% по-малък от 70! (70 факториел). Има само два прости делителя — 2 и 5. В двоично представяне гугол е число от 333 бита, от които последните 100 цифри са нули. В шестнадесетична бройна система гугол се състои от 84 цифри, от които последните 25 цифри са нули.
Използвайки официално приетата в САЩ, Русия, Украйна и други страни система за наименование на числата, гугол може да се нарече десет дуотригинтилиона, етимологията на което е свързана с латинското число 33 и означава, че трябва 33 пъти пъти да се вземат по три нули - окончание „илион“.
източник: wikipedia
Още: Кои са най-добрите чайове за възпалено гърло
Още: Защо оризът в ресторант винаги е по-вкусен? Ето няколко причини!