Като благороден метал, намиращ приложение в бижутерията, медицината, оптиката, фотографията, електронните продукти и др. среброто е ценно, а добивът му носи печалба. Има ли добив на сребро в България и може ли малката ни страна да се похвали с богати находища, гарантиращи добри количества от красивия благороден бляскав метал?
Още: Фразите за живота, които всеки изпитва рано или късно на свой гръб
Още: Стихотворение на деня, 7 януари, от Пейо Яворов
Добив на сребро в България – къде?
България е богата на сребро. Големите залежи и множеството находища отреждат челно място на страната ни по добив на сребро. България е на четвърто място в Европа по добив на ценния благороден метал.
Още: Каква е разликата между автомобилите на дизел или бензин?
Още: Голям църковен празник иде утре, 7 януари, спазват се редица традиции и обичаи
За част от находищата на сребро в България научаваме от доклад на международна компания, добиваща сребро у нас. Тя сочи, че неочаквано добри находища на сребро има около Трън, където са установени залежи на повече от 450 тона от благородния метал. Залежи в значителни количества са открити и край Ракитово.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Пчелар: НЕ съхранявайте меда на това място, става безполезен
Още: Трапеза за Ивановден: Какво трябва да присъства по традиция на нея
Значителни количества и залежи на сребро има в област Кърджали, където се говори за над 30 находища, не всички от които добре проучени, но геолозите считат, че са с огромен потенциал. Като цяло Родопите и най-вече източната им част е богата на благородни метали като сребро и злато и специалистите очакват това да допринесе за отваряне на работни места и да се превърне в източник на поминък за местното население. В Източните Родопи известни находища са „Ада тепе”, „Седефче”, „Розино” и в Маджаровския район. Други известни находища, които не са в Източните Родопи, са „Сребрен“ в Западните Родопи и „Милин камък” в района на Брезнишко. Недостатъчно и неизцяло проучени находища има между Сливен и Ямбол.
Къде в света се добива най-много злато?
Търсено ли е среброто и ценно ли е то в сравнение със златото?
Още: Уролог: Избягвайте тези храни и напитки – вредни са за простата
Още: Кои животни в нашата страна трупат храна за зимата?
Повечето хора считат, че залежите на злато са в пъти по-ценни от тези на сребро, това обаче не се оказва напълно вярно. Данните сочат, че търсенето на сребро е нараснало до внушителните 31 хил. тона според Silver Institute. Това е внушителен ръст, какъвто не е наблюдаван след 2016 година. Среброто се покачва до най-високата си стойност от 2015 г. досега и бележи ръст през всяка от последните няколко години. Употребата на среброто в редица сфери на живота включително медицина, фотографи, бижутерия, телекомуникационни технологии, възобновяеми енергийни източници, автомобилостроене го прави търсено и ценено, поради което и добивът е важен и с не по-малко потенциал за доходност от добива на злато. Ако погледнем движението на цените на златото и среброто през последните години на миналия век и първите на настоящия, ще видим, че в периода 1995-1998 година среброто поскъпва с 36%, а цената на златото спада с 24%. Подобно движение наблюдаваме и в други периоди от края на миналия и началото на нашия век. Следователно далеч не е по-малко ценен добивът на сребро от този на злато и в редица ситуации може да се окаже и по-печелившият.