Човечеството извървява дълъг път от времето на размяната на стоки и услуги – бартера, през първите пари, представляващи сплитъци от злато, сребро, калай и желязо, чиято поява датира от около 3000 г. пр.Хр. и е свързана с Месопотамия, през първите банкноти, отпечатани в Древен Китай до съвременните средства за разплащане включително дигиталните портфейли и цифровите валути.
Естествено теглото на средствата за разплащане намалява през вековете – от тежките късове метал до дигиталните пари, които реално не заемат нито място в портфейла ви, нито имат тегло. А колко ли тежи монетата от 1 лев, която масово използваме днес? Със сигурност е много по-лека от първите изсечени монети.
Дълга и интересна е историята на парите, като се наблюдава преминаване от монети към книжни пари, поради което вероятно фактът, че родната банкнотата от 1 лев е заменена този век от монета ни изненадва. Какво налага замяната на книжни пари с монети у нас, по-удобно средство за разплащане ли са, колко тежи монетата от 1 лев, от чието тегло често се оплакваме особено ако имаме в портмонето си количество, и каква е историята на българския лев ще ви разкажем сега.
История на българския лев
През първите години след Освобождението на България у нас са в обращение главно сребърни монети, за жалост обезценени. Използват се и множество чужди валути като ирански и индийски екзотични монети, които отдавна не са в обращение дори в държавите, които са ги емитирали. Това налага появата на българския лев, чието име произхожда от левъ – остаряла форма на думата „лъв“, като лъвът от древни времена до днес е символ на страната ни.
Кои български монети са инвестиционно злато?
Изображението на лъва присъства не само върху български монети и банкноти, но и върху паметници на културата, знамена и дори на царския печат – като символ на смелостта и непобедимостта на българските воини, като ярко доказателство за начина, по който воюват – „като лъвове“.
Единият лев обаче не е първата родна банкнота, каквото мнение битува и както масово се предполага. Двадесетолевка със сериен номер №000001 е първата родна банкнота, емитирана от БНБ през първата година, през която БНБ започва да емитира банкноти – 1885-та. Оригиналът на тази банкнота се съхранява в Историческия музей в Габрово. Сред най-старите банкноти и първите у нас са и тези с номинал 50 лв.
Повод за гордост е малко популярният факт, че българският лев през 2013 година е определен от Комисията по естетика на Международната финансова банка в Швейцария за една от петте най-красиви валути в света, като критериите, спрямо които са сравнявани валутите, са историческа значимост, личностите, чиито ликове са на банкнотите, визията и естетиката.
Банкноти с номинал 1 лев
Първата банкнота с номинал 1 лев е емитирана през 1916 година. Размерът ѝ е 95х60 милиметра, водният знак е ромбове, а на лицето е текстът ЕДИНЪ ЛЕВЪ. Тази първа банкнота от 1 лев е в обращение до 5 май 1924 година.
От 1921 година е в обращение друга банкнота с номинал 1 лев, емитирана през 1920 година, върху която са изобразени скулптура на седнала жена, гербът на България и сградата на БНБ. Отпечатана е в Англия и е в обращение до края на май 1925 година.
От 1952 година 1 български лев с изображения на сърп и чук и на държавния герб, отпечатан в СССР, навлиза в обращение. Банкнотата се използва до края на март 1962 година. Най-вероятно това е банкнотата от 1 лев, която и вие помните от детството си или от младежките години. След нея от началото на 1962 година е в обращение банкнота от 1 лев с изображение на паметника на връх Шипка, също отпечатана в СССР, която банкнота със сигурност ви е позната като визия, а и най-вероятно сте имали в портмонето си, защото е в обращение чак до края на октомври 1996 година.
Каква е общата стойност на възпоменателните монети у нас?
Последната банкнота от 1 лев, преди да бъде заменено едното книжно левче с монета, е отпечатаната през 1999 година банкнота с червен цвят и размер 112 × 60 милиметра, която има на лицето си Свети Иван Рилски, а на гърба – Рилския манастир. Тази банкнота е извадена от обръщение в самия край на 2015 година и е заменена с монета. Дали обаче това е удобно за гражданите, като се има предвид колко тежи монетата от 1 лев и колко трудно се открива в чантата?
Колко тежи монетата от 1 лев?
Монетата от 1 лев, която заменя излезналата от обращение банкнота, е с размер 24,5 милиметра, тегло от 7 грама, външен пръстен от мед-цинк-никел и вътрешен кръг от цинк-никел. На лицето на монетата са изсечени номинал, година и пресечени линии, а на гърба е ликът на Св. Иван Рилски, както и надписите БЪЛГАРИЯ и СВ. ИВАН РИЛСКИ. Първата монета от 1 лев е произведена и емитирана през 2002 година, като художественият проект е на Петър Стойков.
И макар да изглежда с ниско тегло от едва 7 грама, то няколко такива монети в портмонето могат да доведат до скъсването му. Какво налага обаче замяната на книжния лев с монета не можем да гадаем.