От осемте вида носорози, обитавали някога Земята, днес само 4 вида продължават да съществуват, като част от тях са застрашени от изчезване. Учените са единодушни за полезността на носорозите за саваната, подчертавайки че те гасят пожари буквално тъпчейки ги с краката си, с което играят главна роля за съхраняването на природата и другите животински видове, недопускайки унищожаването им от огъня. Тази безспорна полезност на носорозите налага предприемането на мерки и грижи за опазване на видовете.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Основна причина за изчезването на част от тях и попадането на други като видове в риск да бъдат застрашени от изчезване е човешката дейност – бракониерството през 70-те и 80-те години, което създава риск за съществуването на носорозите, въпреки че са един от най-големите и силните представители на животинското царство.
Климатичните промени също пораждат риск за носорозите и са в основата на изчезването на някои от видовете. Митът, че роговете им са лечебни, също е сред причината те да бъдат преследвани и убивани, което вероятно означава, че носорозите с най-много рогове ще бъдат най-често подложени на преследване. Сред видовете, които са в риск да попаднат в категорията застрашени от изчезване, е белият носорог. Колко рога има белият носорог и свързани ли са те с риска му да се превърне в поредния застрашен вид?
Индонезия празнува раждането на рядък вид носорог (ВИДЕО)
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Колко рога има белият носорог?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Възможно е да сте виждали изображения на бял носорог, но да не сте различили вида, очаквайки да е със снежен цвят. Реално белите носорози са доста по-светли от другите видове, но са белезникаво светло сиви, а не снежно бели, както се очаква според името им, което може да ви заблуди. Всъщност и черният, и белият носорог са в различни нюанси на сивия цвят, като белият е по-светъл от черния.
Разликата е не толкова в цвета им, както се предполага от незапознатия с материята, колкото в различната форма на устните, която се обуславя от различната диета - заострена горна устна при черния носорог и квадратна при белия, които похапва трева от земята.
Дори да се сте срещали изображения на белия носорог, то най-вероятно не сте обърнали внимание на броя на роговете, впечатлени от величествените размери на този представител на животинското царство. Този обитател на Източна и Южна Африка, предпочитащ като местообитание гористи и тревисти местности, е почти застрашен от изчезване.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Почина най-старият женски черен носорог в света
Отличава се с внушителното си тегло – 4 тона, височината от почти 2 метра, скоростта от 50 км./ч., която развива въпреки теглото си, и с двата рога, които носи на главата си, първият от които е по-изпъкнал. Рогата на белия носорог достигат до пет фута дължина и се използват като самозащита и защита за поколението от враговете, които носорозите също имат въпреки внушителните си размери.
Именно изпъкналият рог, както предположихме в самото начало, е сред основните причини видът да е в риск да се превърне в застрашен от изчезване. Изпъкналият рог се използва за медицински цели в Китай, Тайван, Сингапур, а в Северна Африка и Близкия изток като декоративна дръжка на кама, което води до избиване на много видове именно заради този рог, считан за ценен.
Открили колко рога има белият носорог, както и че той съвсем не е бял, има още изненади, които да ви поднесе този едър представител на саваната – звуците, подобни на мяукане, които женската издава, общувайки с малките си.
Видове изчезнали носорози
Сред носорозите, населявали планетата, които са напълно изчезнали, са:
- Изчезналият в следствие на климатичните промени, населявал Евразия през Средния Плейстоцен, гигантски носорог, чиито скелет дава на учените информация за този едър вид, достигащ до 5 тона, населявал някога Земята.
- Вълнестият носорог, покрит с гъста и дълга козина, предпазваща го от студа, изчезнал със затоплянето на климата преди около 10 хиляди години.
- Суматрански носорог, последният представител от който вид почина скоро, но за щастие учените са съхранили клетки, за да могат да разчитат на изкуствена репродукция на вида.