Ето кои ордени се връчват днес от Президента:
Орден “Стара планина”
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
С най-високото държавно отличие се награждават български граждани - министри, политици, държавни глави, културни и обществени дейци, военни лица, представители на духовенството, които имат особено голям принос към страната.
Освен на български граждани, орден “Стара планина” се връчва и на чуждестранни лица - ръководители на правителства, политици, културни и обществени дейци, държавни глави, които имат изключително големи заслуги за двустранните отношения с Република България и развитието на международните отношения.
Този орден има няколко различни степени:
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
*орден “Стара планина” с лента - награждават се чуждестранни държавни глави и министър-председатели. В изключителни случаи и български граждани;
*орден “Стара планина” без лента - награждават се чуждестранни министри, дипломати, политически, обществени и културни дейци и носители на орден “Св.св.Кирил и Методий”.
Орден “Стара планина” има две степени - първа и втора и две категории: с мечове (на представители на въоръжените сили) и без мечове (на цивилни лица).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Орден “Мадарски конник”
Награждават се чужди граждани за особени заслуги за установяването, укрепването и развитието на двустранните отношения с Република България:
- дипломатически представители
- чуждестранни обществени дейци и представители на въоръжените сили на други държави.
Орден “Мадарски конник” има две степени - първа и втора и две категории - с мечове (на представители на въоръжените сили) и без мечове (на цивилни лица).
Орден “Св.св.Кирил и Методий”
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Учреден е от цар Фердинанд на 18 май 1909 г. във връзка с обявяване независимостта на България от Османската империя под името орден “Св.св.Равноапостоли Кирил и Методий”. В Царска България се упоменава изрично, че числото на българските кавалери на ордена не може да надвишава 15 живи носители. Българските кавалери са девет: царското семейство, Иван Вазов, Данаил Николаев, Иван Евстатиев Гешов, Йосиф Първи. Чуждестранни носители на ордена са руският император Николай Втори, австро унгарския император Франц-Йосиф Втори и др.
Днес с орден “Св.св.Кирил и Методий” се награждават български и чуждестранни граждани с изключителен принос за развитието на културата, изкуството, образованието и науката. Има няколко степени: огърлие, първа степен - златен с оранжева лента, втора степен - сребърен с оранжева лента.
Орден “За гражданска заслуга”
Награждават се български граждани с големи заслуги за развитието на гражданското общество, за укрепване на демократичните институции и защита на човешките права и свободи, за принос и заслуги за отбраната, сигурността и обществения ред в България.
Орденът е с две степени - първа и втора, с бяла лента с българския национален трибагреник.
Орден “За храброст”
Военният орден “За храброст” е най-старото отличие в историята след Освобождението. Учреден е със специален указ на българския княз Александър Батенберг на 1 януари 1880 година. Посочва се, че отличието е създадено, за да се възнаградят “заслугите на лицата, които са се отличили във войната” и да се поощрят “в бъдеще онези, които ще извършват подвизи на бойното поле”.
Днес с този орден се награждават военни и граждански лица за проявена храброст и героизъм в полза на българското общество и държава.
Орденът е с три степени - първа, втора и трета, две категории - с мечове (връчва се на военни лица) и без мечове (връчва се на граждански лица).
Орден “За военна заслуга”
Награждават се български и чуждестранни граждани с големи заслуги за развитието и укрепването на Българската армия, за участие в мироопазващи и хуманитарни операции, за дългогодишна и безупречна служба и принос за опазване на националната сигурност и обществения ред в Република България.
Медал “За заслуги”
Награждават се областни управители, заместник-областни управители, представители на органите на местното самоуправление и местната администрация, обществени, политически и стопански дейци с големи заслуги за регионалното икономическо развитие, дейци на културата и образованието, читалищни дейци и лица с принос към развитие на местната култура.
Интересен орден, който вече не се връчва е
Орденът на розата
Награждават се чуждестранни гражданки, които имат особено големи заслуги към Република България и значителен принос за развитието на международното сътрудничество, защитата на правата на човека, както и за укрепване на мира и дружбата между народите.
“Орден на розата” има две степени - златен и сребърен.
От 2003 г. връчването на този орден е преустановено.