Когато говорим за инженерни чудеса и технологични постижения, няма как да не споменем Готардския базов тунел в Швейцария. Този впечатляващ подземен проход, със своите 57.1 км, не само държи званието за най-дългия тунел в Европа, но и значително е променил транспортната карта на континента. В следващите редове ще се потопим в историята, строителството и значението на този гигантски проект.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Строителство на Готардския тунел
Готардският базов тунел е резултат от години на интензивна работа и иновативни технологии. За строежа му са използвани както сондажно-взривни работи, така и четири тунелопробивни комплекса, всеки от които тежи 2700 тона. Тези машини, с дължина, равна на четири футболни игрища, смилали скалата и я раздробявали за бетонна строителна смес, като средно са изминавали по 9 метра на ден.
Топ 5 на най-дългите шосейни тунела в Европа
Изграждането на тунела не било безпроблемно. На една от строителните площадки често се наблюдавали сеизмични мини-трусове. За да се справят с този проблем, инженерите са използвали специални метални арки, които временно укрепвали сводовете на тунела и можели да издържат на силен скален натиск.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Архитектурни особености
Подземният комплекс включва два едноколовозни успоредни тунела с вътрешен диаметър 8.2 метра, където влаковете се движат в противоположни посоки. Те свързват градовете Ерстфелд в кантон Ури и Бодио в кантон Тичино. Двата тунела са свързани с галерии на всеки 325 метра за евакуация на пътниците. Вътре има и две многофункционални жп-гари. Максималната височина на планините над тунела е 2300 метра. Без мощната вентилационна система температурата в него би се повишила до +46°C.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Историческо значение и икономическо въздействие
Транспортните функции на региона Сен-Готард винаги са били ключови за развитието на швейцарската икономика. Откритият на 1 юни 2016 г. тунел не е първото съоръжение от транспортната инфраструктура в региона. През 1882 г. е открит първият железопътен тунел през прохода Сен-Готард с дължина 15 км, който е бил най-дългият в света до 1906 г., когато е построен Симплонският тунел.
Рекордният тунел е важен елемент от паневропейската високоскоростна железопътна мрежа. В изграждането му са участвали общо 2600 души, а общата стойност на проекта възлиза на 12.4 милиарда швейцарски франка. Товарните влакове достигат максимална скорост от 160 км/ч, а пътническите – 250 км/ч. Обозначението „базов тунел“ идва от немски език и означава, че влаковете навлизат в тунела направо от равнинния участък на пътя, без нужда от изкачване по наклонени участъци.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Колко е дълъг тунелът под Ламанша
Готардският базов тунел е впечатляващо инженерно постижение, което е променило транспортната инфраструктура на Европа. Този тунел не само съкращава времето за пътуване между Цюрих и Милано, но и укрепя ролята на региона Сен-Готард като ключов транспортен възел.