Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли колко камери има сърцето на човек?

17 февруари 2024, 17:33 часа

Повечето хора са живо заинтересувани от това какво е полезно за сърцето им и как да поддържат здрава сърдечно-съдовата си система и да осигурят нормалното функциониране на този жизнено важен орган, но познанията им за устройството на сърцето са бедни, откъслечни, тъй като или не си спомнят какво са изучавали в училище, или не са проявили интерес към темата. Така въпросът кои храни са полезни за сърцето се оказва много по-лесен от този колко камери има сърцето на човек. Още по-сложно става, ако трябва да бъдат изброени функциите на тези камери и за какво служи всяка от тях.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Колко камери има сърцето на човек?

Сърцето има дясна и лява страна, разделени от преграда. От всяка страна на стената има малка събирателна камера, наречена „атриум“, която води в голяма помпена камера, наречена „вентрикул“. Така отговора на въпроса колко камери има сърцето на човек е четири – ляво предсърдие и дясно предсърдие (горните камери) и долните камери – лява камера и дясна камера.

Кръвта навлиза в дясното предсърдие и преминава през дясната камера, която изпомпва кръвта към белите дробове, където тя се насища с кислород. Така наситена, кръвта се връща обратно към сърцето от белодробните вени, които влизат в лявото предсърдие, откъдето се влива в лявата камера.

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Лявата камера изпомпва кръвта към аортата, която ще разпредели наситената с кислород кръв до всички части на тялото. Така всяка от камерите на сърцето има своята роля и предназначение, като и четирите камери играят важна роля за функциите на сърцето и участват в изпълнението на най-важната му роля – да изпомпва кръв и кислород в тялото и да доставя отпадъчни продукти за отстраняване.

Интересни факти за сърцето

Всъщност камерите са отговорни и за познатия звук от работата на сърцето. Звукът на сърдечния ритъм се причинява от ритмичното затваряне на сърдечните клапи, докато кръвта се изпомпва навътре и навън от въпросните камери. Камерите работят заедно, както и с другите части на сърцето, за да поддържат изпомпването и нормалното функциониране на органа. Проблем или заболяване в една от камерите неминуемо води до проблем, свързан с цялостното функциониране на сърцето.

Заболявания и проблеми с функционирането на сърцето, свързани с камерите

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Какви проблеми, заболявания и дисфункции на сърцето могат да бъдат съотнесени и свързани с  4-те сърдечни камери? Сред сърдечните проблеми, причинени пряко от проблеми с функционирането на камерите, са:

1.       Аритмии – неправилен или необичаен сърдечен ритъм, който може да се дължи на различни причини, две от които са пряко свързани с камерите на сърцето

–        Суправентрикуларни аритмии, свързани с предсърдията. Най-често се среща т.нар. предсърдно мъждене. То може да няма симптоми или да причини чувство за трептене в гърдите, гадене, замаяност, неравномерни удари и т.н. Оставени без лечение, този тип аритмии могат да увеличат риска от сърдечна смър. Пациентите, страдащи от предсърдно мъждене, са с по-висок риск от инсулт от тези, които нямат подобен здравословен проблем.

-      Вентрикуларни аритмии. Те могат както да бъдат напълно безвредни, причинени от прекаляване с кафето например, така и животозастрашаващи и водещи до внезапна сърдечна смърт.

СЪРЦЕТО: Всичко, което трябва да знаете

2.       Аортна стеноза – заболяване, при което е засегната аортната клапа. Всяка клапа може да бъде засегната, но над 60% всички смъртни случаи, които са резултат на заболяване на клапи се отнасят именно за аортната клапа.

3.       Ендокардит – бактериална инфекция, обхващаща вътрешната обвивка на сърдечните камери и клапи. Необходима е спешна лекарска консултация, диагностика и лечение при проява на симптоми като висока температура, втрисане, нощно изпотяване, умора, слабост, болки в мускулите и ставите, тъй като нелекуваният ендокардит може да причини трайно увреждане на сърцето или дори да има фатален изход.

4.       Вродени дефекти на камерите и т.н.

Какъвто и да е здравословният проблем, свързан с камерите на сърцето и като цяло с функционирането му, своевременната лекарска намеса с цел диагностика и лечение е от ключово значение за развитието на заболяването и за крайния изход от него.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес