Знаете ли кой е най-миризливият плод?

19 август 2023, 10:11 часа

Дурианът, известен още като дуриао или дурианго, е един от най-противоречивите продукти в света. Обичан от някои и мразен от други, този екзотичен плод обикновено се сервира както суров, така и варен. Принадлежащ към семейството Слезови (Malvaceae), дурианът се добива главно в Малайзия, Тайланд, Филипините и Индонезия, но е станал популярен в цяла Азия. Между другото, дурианът е роднина на нашенската бамя и ружата –те също са от семейството Слезови.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 19 април /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 19 април /валутен калкулатор/

В някои страни дурианите е забранено да се носят на обществени места като самолети, влакове, метро и автобуси – и за това има основателна причина. Вонята му е не само изключително силна, но упорита и много досадна. Въпреки ужасната миризма, напомняща на мръсни чорапи, плодът е доста популярен в някои региони и е богат с главните хранителни вещества за здравето освен, че съдържа кремообразна каша с несравним сладък вкус.

Д-р Лий Чинг Ли разказва и посочва следните преимущества при консумирането на дуриан. 

Хранене и ползи

Още: Велика събота - какво не се прави на този ден

Още: Стихотворение на деня, 19 април, от Ран Босилек

В сравнение с други плодове, дурианът има доста високо съдържание на калории и мазнини - порция от 100 грама дава 147 калории и 5 грама мазнини. Плодът също е богат на витамини и минерали, с 33% от препоръчителната дневна доза тиамин (известен също като витамин B1), 24% витамин B6 и 24% витамин C. При това, е подходящ източник на манган и рибофлавин (витамин B2).

Победителите при най-неприятните миризми в света са...

Въпреки вонята, дурианът е изключително здравословен, дори повече от много други плодове. Естествено богат на желязо, витамин С и калий, той подобрява мускулната сила, здравето на кожата и дори понижава кръвното налягане. Един малък дуриан съдържа 23 грама диетични фибри, което е почти цялата ви дневна хранителна нужда.

Плодът също изобилства с растителни здравословни съединения, включително каротеноиди, антоцианини, флавоноиди и полифеноли, които са антиокислителни вещества и предотвратяват преждевременното стареене и развитието на различни заболявания.

Още: При овкусяване на печено агнешко: Ето кои подправки са задължителни

Още: Каква е тайната на най-крехкото печено агнешко?

Всички части на растението - листа, кора, корени и плодове, са използвани в малайзийската традиционна медицина в лечението на най-различни заболявания, сред тях жълтеница, висока температура и кожни проблеми. Изследванията сочат, че плодът на дуриана предоставя следните преимущества за здравето:

- редуцира риска от рак: антиокислителите неутрализират свободните радикали, насърчаващи рака. Екстрактът от дуриан пречи за разпространението на рак на гърдата;

- ограничава рисковете за сърдечни заболявания: определени вещества в дуриана понижават степента на холестерола и възможността за атеросклероза и за втвърдяване на артериите;

- противостои на инфекциите: кората на плода съдържа съединения с антибактериални и антиферментационни свойства.

- намалява кръвната захар: понеже гликемичният индекс на дуриана е по-нисък от този на много други тропически плодове, консумирането му понижава степента на кръвната захар.

Някои прекалено екзотични ястия от цял свят

Как се готви дуриан?

Измерването на зрелостта на един дуриан и решението кога да бъде приготвен е въпрос на вкус. Някои обичат да ядат малко неузрял дуриан, преди плодът да издаде силната си миризма и пулпата да е още хрупкава. Мнозина харесват зрял дуриан, когато миризмата е силна, но преди плодът да е презрял. Узрелите дуриани, които вече се делят, трябва да се използват незабавно или ще започнат да ферментират. Презрелият плод понякога се готви в пикантни ястия като къри.

Работата с дуриан може да остави ръцете ви да миришат цял ден. За да бъде премахната миризмата, се пуска гореща вода върху кората на плода. Често консумират дуриана пресен, но също така е популярен за приготвяне на сладкиши, сосове, печива, напитки, десерти и много други.

Отпадъците от дуриан могат да се използват и в зареждането на електроника. Изследователи от университета в Сидни са разработили начин да ги превърнат в суперкондензатор, който зарежда лаптопи, телефони и др.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес