Образованието е инвестиция в бъдещето. От първото килийно училище до първия университет у нас България извървява дълъг път. Днес завършилите своето средно образование могат за избират между множество университети у нас и извън пределите на страната. В България сред считаните за най-престижни, с корени и традиции, даващи отлично ниво на подготовка и добър старт в живота на студентите, е Софийският университет. Какво знаете за историята му и известно ли ви е името на първия ректор на СУ?
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
СУ – история и традиции
Създаденият през 1888 година софийски университет „Свети Климент Охридски“ е най-старото висше учебно заведение в България. На сградата са поставени скулптури на Евлоги и Христо Георгиеви, дарителите на средствата, необходими за построяване на централната част на сградата на университета. Скоро след извоюването на бленуваната свобода в България се правят първи стъпки към развитие на образователната система като основа за по-бързото развитие на страната и създаването на кадри за всички сфери, необходими на младата държава. 10 години преди създаването на софийския университет – тоест през 1887 г. – министърът на просвещението Тодор Иванчов издава наредба за откриване на педагогически клас към Първа мъжка гимназия в София. Добрите резултати на този педагогически курс са в основата на превръщането му в университет – решение, взето от Народното събрание през 1888 година. Името университет висшето училище придобива малко по-късно – през 1904 година, но реално функционира от 1887 година като курс и от 1888 година като висше училище.
Знаете ли каква е разликата между колеж и университет?
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Първите факултети, които се разкриват в университета, са историческият и този по славянски филологии, както и по математика и информатика. Постепенно се откриват нови и нови факултети, като най-млади са стопанският и медицинският факултет.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
По време на вековната история на университета са се сменили 74 рекора, които го управляват. Първоначално мандатите са били изключително кратки – по една година, а към настоящия момент – от началото на 70-те години до днес – мандатът на ректора на висшето учебно заведение е 4 години. Първият ректор на СУ е Александър Теодоров-Балан, а последният – Атанас Герджиков.
Александър Теодоров-Балан – първият ректор на СУ
Първият ректор на СУ съвсем естествено е избран в първата година на разкриването на висшето учебно заведение. Името му е Александър Теодоров-Балан и той е бил ректор на университета само година, тъй като толкова е продължавал мандатът на ректорите до 1944 година. Освен ректор на СУ Александър Теодоров-Балан е бил и декан на Историко-филологическия факултет от 1899 до 1900 година и отново в периода 1904–1905 г.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
България не фигурира в топ 1000 на световните университети
Роден в село Кубей, Бесарабия, днес Украйна, семейството на Балан се изселва в България по време на Руско-турската война от 1828–1829 година. Балан има завидно за времето си образование, той е член на Българска академия на науките, езиковед и историк. Отличната му подготовка, личните му и професионални качества, високото и престижно образование са в основата на избирането му за първия ректор на СУ.
Научните му постижения в сферата на образованието и наследството, което ни оставя този високо образован, възпитан и ерудиран професионалист, са 866 заглавия на книги, студии, статии и бележки, от които повече от 310 са посветени на българския език.
Александър Теодоров-Балан - личен живот на първия ректор на СУ
За разлика от успехите си в професионалния живот, Балан е имал труден личен живот, белязан от проблеми и болести. Погребва 3 от 7-те си деца, трудно свързва двата края, докато лекува болната си от туберкулоза жена и купува малко жилище със заем от банките. Скромен, беден, отдаден на науката и изключителен човек – като такъв остава в историята Александър Теодоров-Балан – първият ректор на СУ.