Най-високият връх на Алпите е Монблан. Той се намира на френско-италианската граница. Височината му варира в зависимост от валежите и вятъра, през 2017 г. той е бил 4808,72 m.
Алпите са планинска верига в Западна Европа. Планините се простират на стотици километри от Средиземно море до Централната Дунавска равнина.
Те се намират на територията на осем държави и отдавна са част не само от тяхната природа и ландшафт, но и от тяхната култура и исторически традиции. Средата на миналия век беше времето, когато Алпите бяха популярни сред светските хора на Европа, а сега тези планини привличат любителите на ски курортите.
Швейцарските Алпи са загубили повече от половината си ледници
Алпите са наистина уникални
Само в Алпите все още има недокоснати райони на дивата природа, където човекът не е достигнал. Заснежени планински върхове, водни ливади, езера, ледници - всичко това се намира в съседство, поради което се създава необичаен контраст.
Интересни факти за Алпите
Алпите са най-високите планини в Европа. Най-високата точка на Алпите е връх Монблан, който се издига на 4,8 км над морското равнище.
Туризмът започва да се развива активно едва след края на Втората световна война.
Интересно е, че на Луната има планини, които също носят името "Алпи".
В чест на Алпите са наречени климатични зони, вида на ливадите и релефа.
Алпите заемат почти 2/3 от територията на Швейцария, така че тази конкретна страна е една от най-популярните алпийски страни сред туристите.
Най-високият водопад в Алпите е Staubbach, чиято височина е 282 метра.
В Алпийските планини има осем европейски държави. Пет от тях са били домакини на Зимни олимпийски игри.
Най-стръмната железница в света също е в Алпите. В някои участъци ъгълът на наклона, по който се движи влакът, достига 48 градуса.
В Алпите се намира най-дългият железопътен тунел в света. Дължината му е повече от 51 километра. Строен е в продължение на 20 години, а средствата, изразходвани за него, са над 20 милиарда евро.