Димитър Иванов Стоянов - това е истинското име на Елѝн Пелѝн. Той е български писател. Неговото творчество е посветено на българското село, това е и причината да го наричат „певец на българското село“.
Още: Стихотворение на деня, 24 януари, от Дамян Дамянов
Още: Защо се смята, че зелевата супа помага за отслабване?
Елин Пелин започва да пише още когато е ученик на село. През 1895 г. публикува първите си произведения: разказът „Мило е отечеството” в сп. „Войнишка сбирка”, разказът „На майчин гроб” в ученическото списание „Извор”, стихотворението „Зима” и „Привет” . За първи път се подписва с псевдонима Елин Пелин под стихотворението "Тихи тъги" (ноември 1897 г.), публикувано в сп. "Български преглед". Като млад той се интересува повече от поезия. В зрялото си творчество се насочва към разкази и романи, пише детска и хумористична поезия.
Интересни факти за прочути писатели
Елин Пелин е един от най-големите творци на българското село, майстор на българския литературен разказ, създател на незабравими образи, вдъхновени от байловските сънародници, съкровени и близки.
Още: Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?
Още: Знаците, с които починалите общуват с живите си близки
След като вниква в детайли в начина на живот и душевността на селото, той открива някои социални тенденции зад идилията и ежедневието и пише първите си разкази: „Напаст Божия“, „Ветрената мелница“, „На оня свят“. “, „Гост”, „Андрешко”, „Пролетна измама”.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
Творчеството му от времето на комунизма се характеризира с произведения като разказа „Врабчетата на стрина Дойна“, описващ героизма на бригадирското движение в България.
Други псевдоними, които Елин Пелин е използвал, са: Благолаж, Камен Шипков, Елчо, Пан, Пелинаш, Поручик, Мито, Чер Чемер, Иван Коприван, Горна Горчица, Катерина и други.