Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Злато или не - ето как да разберем

28 май 2023, 11:44 часа

Златото е най-популярнит метал в света, който още от древността привлича хората и се счита за символ на благосъстояние и престиж.
Химичният му символ Au е съкращение от латинската дума за злато Aurum, което означава “зора”. 75% от златото в света е добито след 1910 г. Смята се, че цялото количество злато, придобито в световен мащаб, се равнява на близо 145 000 тона. От 1880 г. досега Южна Африка е един от най-големите доставчици на злато в света. В ЮАР се добива 40% от световното злато. Индийските домакинства притежават 11% от златото на света. Това е повече от резервите на САЩ, Швейцария, Германия МВФ, взети заедно.

Как да разпознаем истинското злато?

Ако купувате златни бижута или инвестиционно злато, за препоръчване е да го правите само от лицензирани търговски обекти. И все пак добре е да познавате някои от основните характеристике на този ценен метал. Ето част от тях, които ще ви помогнат да разпознаете истинското от фалшивото злато.

Учени разкриха какво се случва с хората, които носят бижута от злато

Златото е тежко

Златото е един от най-тежките метали, по-тежко е дори от оловото. Ако си купите 24-каратова монета или кюлче с тегло 1 унция (31,1 г), те трябва да тежат точно толкова. Ако са по-леки, златото са фалшивш. Същото важи и за бижутата.

Златото е плътно

Златото е много плътен метал, затова е трудно да се фалшифицира неговата текстура. За фалшифициране често се използват по-малко плътни метали. За да наподобява златна плочка е необходимо два пъти повече желязо. Това означава, че фалшивият продукт ще е с много по-големи размери. Обикновено разликите са малки, затова е препоръчително да мерите златните продукти с точни инструменти.

Печат

Истинските златни продукти имат печат, удостоверяващ каратовата чистота на златото. Често този печат е много малък и се забелязва само при внимателно разглеждане, например върху вътрешността на пръстена.

Тест с магнит

Златото не се привлича от магнит, за разлика от другите метали. Пробвайте. Ако бижутата ви се привлича от магнит, те са фалшиви.

Знаете ли колко тежи едно кюлче злато?

Златото е мек и ковък метал

Сигурно сте виждали бижутери да захапват златото за проверка. Това никак не е случайно. Така усещат неговата мекота. Но, внимавайте. В никакъв случай този метод не се препоръчва за любители. Златото е много меко и веднага ще останат отпечатъци от зъбите. Много спортисти захапват златните си медали, но истината е, че съвременните златни медали съдържат много малко злато - около 1,2%.

Устойчиво на окисляване

Златото е изключително устойчиво на въздействието на околното среда, не се променя под външни влияния, не ръждясва като среброто и другите метали.

Стандарт за чистота на златото

Съществуват 2 стандарта за чистота на златото.

Първият стандарт е карат.
24 карата означава чисто злато - 100%.
12 карата означава 50% злато и 50% примеси.
Не съществуват бижута, изработени от чисто злато (24 карата), тъй като то не подлежи на обработка поради своята мекота. Затова златото винаги се смесва с други метали. Обикновено се използват примеси от сребро, мед, цинк, никел.

Вторият стандарт е проба и се измерва в хилядни части.
проба 585 означава 58,5%
проба 999,9 означава чисто злато - такава проба съществува сами в инвестиционните продукти - кюлчета и монети. Бижута с такава проба не същуствеват.

Ето най-често използваните карати в бижутерията:

* 24 карата, проба 999,9 - 99,99% злато и 0,01% примеси
* 22 карата, проба 916 - 91,60% злато и 8,40% примеси
* 20 карата, проба 833 - 83,30 % злато и 16,7% примеси
* 18 карата, проба 750 - 75% злато и 25% примеси
* 16 карата, проба 625 - 62,5% злато и 37,5% примеси
* 14 карата, проба 585 - 58,5% злато и 41,5% примеси.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес